Najednou

Titul v originále: Plutselig

Autor: Per Schreiner
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Per Schreiner (Norsko)

NAJEDNOU (PLUTSELIG)

přeložila Karolína Stehlíková

2 m, 2 ž (několik drobných vedlejších rolí)

Na lavičku spícího bezdomovce Haralda si jednoho mrazivého zimního dne přisedne špatně oblečený mladý muž. Zkušenému Haraldovi je na první pohled je jasné, že chlapík se pro tvrdý život na ulici nehodí. Proč nejde domů, když má ještě kam? A co ho na lavičku přivedlo? Na to Pål nedokáže dát jednoduchou odpověď, místo toho začne Haraldovi vyprávět příběh svého života. Hlavní hrdina rozšířuje autorovu početnou galerii lidí, kteří svým životem procházejí s pocitem podivného odcizení. Schreinerovi hrdinové jako by byli do svých momentálních životů kýmsi vrženi a musí je žít takřka proti své vůli.

Per Schreiner (*1965) je zkušený a rozhlasový a filmový scénárista, který za svoje hry nasbíral několik cen. Nejúspěšnější se zatím stala rozhlasová hra Otravný chlap. V roce 2004 za ni Schreiner získal Ibsenovu cenu pro nejlepší norskou hru roku. Film, který podle ní natočil režisér Lien Jens, si odvezl ocenění z festivalu v Cannes. U nás je Schreiner znám jako autor vtipné hry o reinkarnaci Zpátky na Luční vrch (režie Ivan Chrz, ČRo 3 Vltava, 2007). Hru Najednou nahrál Český rozhlas, stanice Vltava, v režii Petra Mančala v roce 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz