Nakupování a šoustání

Titul v originále: Shopping and Fucking

Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 1

Mark Ravenhill

NAKUPOVÁNÍ A ŠOUSTÁNÍ (Shopping and fucking)

Překlad: Jitka Sloupová

4 muži, 1 žena

Hru nastudovalo Činoherní studio v Ústí nad Labem a otiskl časopis Svět a divadlo v čísle 4/2001.

Ravenhillova prvotina a nejslavnější hra britské "cool" dramatiky. Homosexuální i heterosexuální vztahy jsou zobrazovány otevřeně, režijní poznámky nabádají k provedení "in natura". Přitom je těžké hru odsoudit jen jako módní zboží, jen jako vstřícný krok dobové poptávce po úchylnosti a voyerismu, protože přes svou krutost, nese přece jen závažné téma - téma inflace hodnoty člověka, inflace vztahů a narůstající bezvýchodnost společenského stroje naší civilizace.

Příběh začíná tím, že odchází Marek - majitel dvou lidí: Lulu a Robbieho. Zanechává je ve svém bytě. Kdysi oba koupil za dvacet liber od "tlustého chlapa" v obchodním domě. Odchází do ústavu, aby se léčil. Dvojici, která se na Markovi až doposud přiživovala, nezbude než se začít o sebe starat. Jako jediné východisko přichází v úvahu prodej drog. Mark se však neočekávaně vrací, protože porušil pravidla ústavu. Najde si prostituta Garyho, po kterém zpočátku chce jen jednorázové uspokojení. Vztah se ale komplikuje, protože tento mladičký chlapec chce v Markovi vidět otce. Robbie mezitím rozdá všech 300 tabletek extáze zdarma. Lulu a Robbie tak nejen přijdou o způsob obživy, ale dostanou se do tlaku ze strany překupníka, který jim vyhrožuje zmrzačením, jestliže do týdne neseženou peníze. Mark přivádí Garyho, se kterým hrají sadomasochistické hry, za něž mají dostat zaplaceno. Hra končí, když Gary chce, aby ho zmrzačili. V tom okamžiku Gary vypadává ze hry a není jasné, jak dopadl. Jeho peníze však Lulu a Robinovi zachrání zdraví, možná i život. Celá hra končí futurologickou vizí. Vedle tematické drastičnosti působí pozoruhodně i autorova virtuozita, s níž konstruuje jazyk postav a s níž dokáže dramaticky vystavět každou scénu. Text je k dispozici také v elektronické podobě.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz