National Health

Titul v originále: National Health

Autor: Peter Nichols
Žánr: komedie, satira, černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 16 ženy 7

THE NATIONAL HEALTH (Národní zdraví)

černá komedie, satira

Děj se odehrává na mužském oddělení podfinancované fiktivní nemocnice na severu Londýna. Hra zobrazuje vztah pacientů a nemocničního personálu k prostředí této nemocnice a ke zdravotnickému systému, jenž zanedbává své zaměstnance a v důsledku toho také negativně ovlivňuje prospívání pacientů. Pacienti a personál procházejí denní nemocniční rutinou – vyšetření, podávání jídla, hygiena, inspekce, návštěvní hodiny – během níž zažívají absurdní situace, které vycházejí z nepřirozenosti nemocničního prostředí, kde je člověk redukován na své nejzákladnější potřeby.

Personál je vyobrazen jako kompetentní, ale vytížený a přepracovaný, narážející tak na své limity. Každý z pacientů přichází s jinými zdravotními obtížemi, z jiného sociálního zázemí a s jinými životními zkušenostmi. Tyto rozdíly se odkrývají během jejich vyprávění, vzpomínání a interakcí se sestrami a ostatními pacienty. Syrovost reality těchto postav vytváří všudypřítomné napětí mezi závažným a směšným, a odráží se také v černém humoru, jenž protkává celou hru. Drama tematizuje otázku hodnoty lidské důstojnosti, zdraví a života.

Styl, kterým je hra psána a kterým jsou zobrazovány postavy a vztahy, jež mezi sebou postavy mají, připomíná mýdlové opery z nemocničního prostředí známé z televizních obrazovek. V dramatu se objevuje nemocniční žargon i hrubé výrazy ze slovníku nižších vrstev společnosti.

Peter R. Nichols byl britský dramatik, autor televizních i filmových scénářů. Jeho hry jsou často inspirovány jeho vlastním životem – tak je tomu také v této hře, pro níž mu byl námětem pobyt v nemocnici.

Hra byla poprvé uvedena v říjnu roku 1969 v londýnském Národním divadle, inscenace byla publikem vřele přijata a hra získala ocenění Evening Standard za nejlepší novou hru. Na základě dramatu vznikla v roce 1973 filmová adaptace se stejným názvem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz