Návrat (Daytona)

Titul v originále: Daytona

Autor: Oliver Cotton
Žánr: hra, drama
Překladatel: Šimon Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

Drama známého anglického divadelního, filmového i televizního herce Olivera Cottona (1944) se odehrává v New Yorku v zimě 1986. Elli (70) a Joe (77) Zimmermanovi jsou manželé již čtyřicet let, znají se však už z předválečného Rakouska. Právě se chystají na taneční soutěž pro seniory. Vtom se nečekaně objeví Joeův bratr a kdysi i společník v podnikání Billy (72), který před třiceti lety bez rozloučení zmizel a od té doby se neozval. Z jeho vyprávění se dozvídáme, že žil v Ohiu pod cizím jménem, založil rodinu a při dovolené na Floridě ve městě Daytona Beach náhodou zahlédl dozorce Franze Grubera z koncentračního tábora, ve kterém byli s Joem vězněni. Gruber kromě mnoha dalších vězňů zavraždil i jejich otce. Billy vypráví, jak si koupil pistoli a na pláži plné lidí Grubera zastřelil. Podařilo se mu z místa činu utéct a dostat se do New Yorku. Teď chce po Joeovi, aby jel na Floridu a Grubera, vystupujícího pod jiným jménem, identifikoval jako válečného zločince. Joe o tom však nechce ani slyšet. Situace se navíc komplikuje, když vyjde najevo, že Billy před lety nezmizel proto, že se chtěl postavit na vlastní nohy a začít nový život, jak tvrdí Joeovi. Důvodem byl milostný vztah mezi ním a Elli, který začal už před válkou a pokračoval i po ní v New Yorku. Billyho situace se zdá být bezvýchodná…

Autor (sám herec) ví, jak napsat role tak, aby poskytly jedinečné herecké příležitosti. Přestože se zprvu zdá, že hlavním tématem bude oprávněnost individuální pomsty za válečné zločiny, postupně nabývají na důležitosti vztahy mezi protagonisty a poznání, jak nebezpečná mohou být tajemství z minulosti i po mnoha desítkách let. Hluboce dojemný milostný příběh o lásce v mládí i ve stáří měl premiéru 10. 7. 2013 v Park Theatre v Londýně s Maureen Lipman jako Elli, Harry Shearerem v roli Joea a Johnem Bowem jako Billym.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz