Návštěva u Adonisa

Titul v originále: Adonis bekommt Besuch

Autor: Fred Apke
Žánr: hra pro děti
Překladatel: Milan Krnáč
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 1 ženy 1

Fred Apke (Německo)

NÁVŠTĚVA U ADONISE (ADONIS BEKOMMT BESUCH)

přeložila Jana Laichmann

1 m, 1 ž

hra pro děti

Poučná bajka se odehrává v kleci pro ptáky. Adonis je pěkný udržovaný papoušek, jehož život se odehrává s kleci, kterou sám nazývá palácem. Jednoho dne se u něj objeví jakési černé klubko, což je, jak se ukáže, vrána. Dochází mezi nimi k výměně názorů i hádkám, jejichž téma je především svoboda a pohodlí – Adonis má sice všechno, ale není svobodný, je zavřený ve zlaté kleci. Vrána sice neustále bojuje o holé živobytí, je však svobodná a může si letět, kam chce.

Papoušek se od vrány např. dozví, co je to příroda, květiny, stromy. Do té doby znal jenom své majitele a pravidelné příděly stravy. Vrána nakonec učí Adonise i pořádně létat, aby mohl jednou uletět a nabýt tak svobody. Papoušek se skutečně rozhodne utéct, rozbije zobákem okno a oba uletí vstříc novému společnému životu.

Hra pro děti s vtipnými a poučnými dialogy o tom, že jsme každý jiný, ale když jde do tuhého, můžeme táhnout za jeden provaz a navzájem se inspirovat. Hra byla v roce 2009 v Poznani na festivalu her pro děti oceněna jako nejlepší, premiéra proběhla v roce 2010 v divadle Teatr Rozrywki v Chorzowě. Hru u nás poprvé uvedlo Hynkovo rravé divadlo v roce 2013.

Adonis: A co je to svoboda?

Vrána: No, všechno, co je kolem klece. A ty sedíš v kleci.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz