Návštěva u otce (scény a črty)

Titul v originále: Besuch bei dem Vater. Szenen und Skizzen

Žánr: hra
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 6

Hra s čechovovskými, oidipovskými i miltonovskými motivy.

Není náhoda, že scény a skici ve hře Rolanda Schimmelpfenniga, které se odehrávají v prostředí rodiny německé střední třídy, připomínají Čechovovy hry: stárnoucí překladatel Miltonova Ztraceného ráje Heinrich vlastní ve svém domě knihovnu ruských autorů (Gorkij, Turgeněv, Puškin, Tolstoj, Čechov), která v průběhu děje sehrává symbolickou roli. Dispozice děje a postav připomíná vzdáleně prostředí Čechovovy ruské provincie, avšak uprostřed dnešní doby. Postavy několika generací trpí frustrací a nedostatkem životní náplně.

Název hry poukazuje zároveň na její obsah: jednoho zasněženého zimního dne se ve venkovské usedlosti objeví mladý muž Petr, který přijel z Ameriky na návštěvu za svým otcem Heinrichem. V průběhu děje, který se odehraje v pěti aktech, se vyjasní, že syn a otec o sobě nevěděli. Petr se od své matky dozvěděl pouze, že jeho otec zemřel ještě před jeho narozením. Petr během jednoho dne a jedné noci naruší na povrchu intaktní rodinný život a přinese mnoho překvapivého i bolestného: Heinrichova žena Edith se s Petrem vyspí, stejně jako jeho neteř Sonja, a také Marietta, Edithina dcera z prvního manželství, podlehne svůdnosti ješitného mladého muže. Subtilní rodinné drama, které se odehrává bez velkého děje, někdy nenápadně pomalu a někdy nečekaně vehementně, končí útěkem Petra z domu, poté co se otec marně pokusil ho zastřelit.

Světová premiéra proběhla na jaře 2007 v Schauspielhaus Bochum.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz