Neapolitan Disease

Titul v originále: Neapolská choroba

Žánr: groteska
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 2

Karel Steigerwald (*1945)

NEAPOLSKÁ CHOROBA

6 mužů, 2 ženy

Sociologická science-fiction, varovná moralita a zároveň groteska sklízející v době své premiéry (1988, až čtyři roky po napsání) salvy smíchu, jenž pramenil jak v autorově ostrovtipu, tak v divákově "hoři z rozumu". Ve světě nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy se hra odehrává, poznával totiž nejen satiricky vyostřený obraz totalitní současnosti, ale i vizi, v níž se naplňují ty nejpesimističtější prognózy společenského ale například i ekologického vývoje: V Neapolské chorobě krátkozraké iluze mocných i bezmocných vládnou světu a zákonitě ničí a zabíjejí.

Strukturou nejtradičnější autorova divadelní hra skládá obraz vyšinutého světa po jaderné katastrofě: jejím dějištěm je nemocnice uprostřed přebujelého lesa, v níž panuje naprostý úpadek medicíny. Obrovský myšlenkový regres, ztráta paměti však zřejmě ohrožuje celou přeživší lidskou enklávu, která se vrátila k jakési obdobě feudalismu: země je ovládána z kafkovsky neproniknutelného "Hradu" a všichni její obyvatelé této "elitě" posluhují.

Sebezáhubný charakter tohoto systému odhaluje příběh choroby, kterou si do lesní nemocnice přichází léčit Komoří. Lékaři jsou postaveni před neřešitelný problém: nemoc, kterou mají léčit je sice obyčejný průjem, Komoří si ji však z moci své funkce diagnostikuje sám jako interesantní pohlavní chorobu a vyžaduje příslušné léčení, které ovšem jeho skutečnou nemoc fatálně zhoršuje. Správnou léčbou by lékaři riskovali život - pouze jediný z nich si však uvědomuje, že zemře-li Komoří, bude jejich život rovněž v ohrožení...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz