Neběhej s nůžkama v ruce

Titul v originále: Running With Scissors

Žánr: komedie
Překladatel: Martin Fahrner
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Michael McKeever (USA)

NEBĚHEJ S NŮŽKAMA V RUCE (RUNNING WITH SCISSORS)

přeložil Martin Fahrner

3 m, 2 ž

komedie o odvaze vystrčit hlavu z davu

Když byl Charlie malý, říkala mu maminka: „Neplav moc daleko, nebav se s lidma, který neznáš a neběhej s nůžkama v ruce“. Poslušný Charlie prožije velkou část života podle pravidel a když mu diagnostikují Lou Gehringovu nemoc, uvědomí si, že svůj život promarnil.

Jako vždycky, když o něco šlo, utíká. Sedne do auta a jede a jede, až se ocitne v poušti, kde vezme do auta podivného stopaře Wallyho, který tvrdí, že je jeho smrt. Kvůli poruše se ubytují v opuštěném motelu, který vede vdova Nell. S její pomocí a s pomocí Wallyho se Charlie snaží přijít na to, co je vlastně opak smrti, tedy opravdový život.

Mezi ním a Nell vzniká vztah, ale oba musí překonávat nedůvěru v něco lepšího, která je v nich zakořeněná. Nell musí volit mezi krokem do nejistoty a „vrabcem v hrsti“, kterým je automechanik Travis z nejbližšího městečka.

Nakonec oba přijdou na to, že nemít odvahu a bát se riskovat znamená nežít, že pravá smrt není Wally, ale jejich vlastní slabost. V okamžiku, kdy se s tím rozhodnou něco udělat, Charlieho průvodce smrťák Wally mizí.

Přestože hra pojednává o podstatných věcech v lidském životě, o lásce, o smrti a o smyslu života, jde o výjimečnou komedii se skvěle vykreslenými postavami, v níž ale nejde zdaleka jen o zábavu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz