Nebenan

Titul v originále: Nebenan

Autor: Daniel Kehlmann
Žánr: hra, drama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

NEBENAN (Soused)

drama vycházející ze stejnojmenného filmu

"Nechci vědět nic o tvé ženě, která tě určitě opustila právem. Nechci vědět, jak se v té vaší díře máte. Nejsem tvůj kamarád - jsme tady, protože mi chceš něco říct."

Daniel, mladá herecká superstar, se před lety proslavil v Německu dodnes oblíbeným filmem, který reflektuje období DDR, nyní se ale snaží dobýt Hollywood v bijácích a seriálech o poznání horší kvality a právě dnes ho čeká londýnský casting na malou roli ve velkém filmu o superhrdinech. Má vše, co si ve svém hereckém i osobním životě přál. Krásnou ženu, roztomilé malé děti a nádherný mezonetový byt. Když ale otevírá dveře zapadlé hospody na rohu ulice, protože je lepší počkat ještě chvíli tady, než v loungi na letišti, netuší, že se během pár hodin jeho život otočí zcela jiným směrem a nezůstane v něm kámen na kameni. Osloví ho totiž nerudný starší muž, sedící na baru. Štamgast Bruno se nejprve jeví jako samozvaný kritik Danielovy herecké tvorby, přes téma ztvárnění tajné policie ve filmových příbězích se však rychle dostane k vzpomínání na minulost vlastní i vyprávění o své současné práci v bankovním asistenčním centru. Záhy zjišťujeme, že Bruno navíc bydlí ve stejném domě jako Daniel, ví o životě svého slavného souseda mnohem víc, než by se dalo tušit a neváhá své znalosti použít… V brilantně napsané konverzačce s mnoha nečekanými dějovými zvraty tak sledujeme téměř thrillerovou voyerskou zápletku, odlehčenou ironickým humorem nejen okolo tématu filmového průmyslu, ale i pohledu na svět moderního velkoměsta ve střetu se starými dobrými principy. Zároveň text přináší pohled na ostré nůžky, rozevírajících současnou společnost, ať už jde o téma bohatých a chudých, generačních sporů, nebo dědictví komunismu. Najdeme zde mimořádné příležitosti pro představitele obou hlavních hrdinů, nabručeného Bruna i ambiciozního Daniela a kromě nich vděčné typy z hospodského světa, roli svérázné hostinské, věčně vykřikujícího opilce Michy, nebo několik epizodního ostře vykreslených figur, navržených pro ztvárnění dvěma herci.  

Hra byla uvedena ve světové premiéře ve vídeňském Burgtheateru v říjnu 2022 a vychází z dříve uvedeného stejnojmenného filmu téhož autora. Roli německé filmové superstar tam ztvárnil Daniel Brühl, známý českému publiku z komedie Good Bye, Lenin, jehož kariérou je v ironizované rovině ostatně celá hra také inspirovaná. Česká premiéra se již připravuje na sezónu 2023/24. 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz