Něco v ní je

Titul v originále: Comic Potential

Žánr: komedie
Překladatel: Petr Michálek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 13 ženy 9

Alan Ayckbourn (Velká Británie)

NĚCO V NÍ JE (COMIC POTENTIAL)

z angličtiny přeložil Petr Michálek

13 m, 9 ž - možnost zdvojování rolí

Třiapadesátá hra oblíbeného britského komediografa se podobně jako mnohé její předchůdkyně po premiéře ve Scarborough ocitla ve West Endu. Komický potenciál se odehrává „v předvídatelné budoucnosti, kde se změnilo všechno kromě lidské přirozenosti". Hrdiny této sci-fi „soap-opery" jsou mladý ambiciózní scénárista Adam a pohledná aktoidka, herecká androidka, složitý přístroj vyráběný pro potřeby nekonečných odpoledních seriálů. Adam, synovec majitele multimediálního impéria Lestera, se chce uplatnit v televizi. Ve studiu, kde pracuje jeho idol, kdysi slavný filmový režisér, dnes alkoholik, dohlížející na chod actoidů, naprogramovaných k co nejrychlejší a nejlevnější výrobě seriálových scén, upoutá jeho pozornost aktoidka v roli ošetřovatelky. Zdá se, že atraktivní přístroj má smysl pro humor a nemalý komický talent. Adam si u strýce prosadí, aby mohl pro tuto aktoidku napsat scénář celovečerní komedie. Celý projekt však zarazí žárlivá ředitelka televize Carla: na její příkaz má být aktoidka, které Adam začal říkat Jacie, vrácena do továrny a roztavena.
Adam, který se nechce svého nápadu vzdát, aktoidku „unese". Jacie se poprvé ocitá za branami studia, poznává život a s jeho problémy se vyrovnává způsobem sobě vlastním: citace z rolí, které kdy hrála působí sice dosti bizarně, ale někdy fungují lépe než „přirozené" reakce. Mezi Adamem a jeho svéráznou partnerkou vzniká silná citová vazba. Carla poštve na uprchlíky tisk a Jacie s Adamem se před pronásledovateli ukryjí v hodinovém hotelu, v prostředí, které se ukáže být značně nebezpečným. Adam se snaží Jacie ochránit před jejím budoucím rádoby pasákem - a je přitom zraněn. Jacie, zcela zmatena svými pocity, se vydá do rukou studia. Než jí však Carla může ublížit, do věci se vloží sám Lester - Carlu propustí a Jacie nabídne její místo. Jacie dá ze strachu před neznámem lidských citů nejprve přednost své likvidaci, ale pak se přece jen vrátí. Adam se chce dát okamžitě do práce na své komedii, Jacie svolí, že v ní bude hrát, ale není už tak docela jisté, kdo je v jejich vztahu - pracovním i osobním - šéfem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz