Neighbourhood Watch

Titul v originále: Neighbourhood Watch

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Alan Ayckbourn (Velká Británie)

NEIGHBOURHOOD WATCH (SOUSEDSKÁ HLÍDKA)

4 m, 4 ž

komedie

Na bohoslužbě, jíž se otvírá zahrada posvěcená památce jejího zesnulého bratra, vystoupí Hilda s projevem.

Děj hry se pak vrací o čtyři měsíce dříve, ke dni, kdy nábožensky založení Hilda a Martin pořádali po svém nastěhování do domu v nové čtvrti seznamovací večírek pro nové sousedy. Hostů nepřišlo mnoho a Martin se navíc během této party pokusí neúspěšně zadržet pubescenta, který se chtěl pravděpodobně vloupat do domu. Obecný pocit ohrožení, podporovaný médii, vede k tomu, že shromážděná společnost – bývalý člen ochranky Ron, místní drbna Dorothy, nezaměstnaný inženýr Gareth a učitelka hudby Magda – založí sousedskou hlídku, jež by měla dalšímu šíření zločinu zamezit. Ukáže se sice, že výrostek byl jen Magdiným žákem, který si přes Martinovu zahradu zkracoval cestu domů, nicméně banální událost má stále hrozivější následky a na tuto lavinu se nabalují další nedorozumění, drobné sousedské animozity a rodinná dramata. Celá původně dobře míněná kampaň bohabojných občanů vyústí nakonec v Martinovu smrt při policejní střelbě. Ayckbournova typická groteskní komedie ze života středních vrstev je jeho pětasedmdesátou hrou – autor se v ní vedle vzrůstající paranoie této society zabývá i tím, co se může stát, když vezme zákon do svých rukou.

Premiéra hry se konala v Ayckbournově domovském Stephen Josepth Theatre ve Scarborough 13. září 2011. Uvedena byla již také v Londýně a New Yorku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz