Nemám rád herce

Titul v originále: Nemám rád herce

Autor: Martin Lombok
Žánr: hra, absurdní komedie, absurdní drama
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

multidimenzionální vzpoura o dvou dějstvích aneb Co dělat, když jste hologram

Kdybychom byli konfrontováni s možností poznat, či nepoznat „pravdu o smyslu světa“, kterou možnost bychom si vybrali? Co to o nás říká? A co kdybychom tu jednoznačnou a definitivní pravdu o důvodu, proč existuje svět, znali, dokázali bychom ji unést?

Schodištěm kancelářské budovy stoupá užaslý muž. Měl by se tvářit provinile, ale on září radostí a užívá si každý okamžik. Je poslední pracovní den v roce a slunce právě zapadlo. Oknem kanceláře hledí druhý muž do tmy a cítí zvláštní klid.

Náhlé vzájemné poznání propojení světů se ve hře hroutí do chaosu. Vzniká vzpoura proti řádu věcí, a protože proti absolutnu se lze vzbouřit jen absolutně, v totálním rozpadu nakonec skončí celá meta-realita. Na konci metafyzického poznání nezbývá než odejít z divadla domů s pocitem, že si ze mne někdo drze vystřelil…

Dvě hlavní mužské postavy, jedna herečka, režisér, jedna dáma beze slov a kompars. Děj hry a spolu s ním i žánry se v textu lámou stále rychleji, divák je nucen být neustále ve střehu a hlídat si změny kontextu, aby mu hra dávala smysl. Dle autora je ovšem možné, že „na úplném konci divák ztratí naprosto orientaci v tom, co se na jevišti děje, proč tam lezl a že byl vůl, že za tohle zaplatil“. Hra by se pak měla během cesty z divadla stát námětem diskuze, která se později posune k hlubším otázkám – k tomu, o čem tato hra skutečně je.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz