Nerve

Titul v originále: Nerve

Autor: Adam Szymkowicz
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Adam Szymkowicz (USA)
NERVE (KURÁŽ - DRZOST)
1 m, 1 ž
černá komedie

„S internetovými seznamkami se sice pojí nepřeberné množství historek o příšerných setkáních s neurotiky a psychopaty [...], ale nezaslouží si lásku i oni?" OffOffOnline.com

Černá komedie s moderním tancem, ve které vystupuje žena, muž a loutka. Elliot a Susan se seznámili po internetu a teď jsou v baru na první schůzce. Pro něho je to první zkušenost tohoto druhu (i když vlastně ne tak docela: na jednu podobnou schůzku už vyrazil, ale slečna na domluvené rande nepřišla), zatímco Susan má s internetovým seznamováním bohatší zkušenosti, než je jí milé.
Elliot si během chvíle vezme do hlavy, že Susan je ta pravá. Rychle následuje první polibek, a když mu uklouzne „Miluju tě", jeho samotného to zaskočí. Postupně se ovšem odhalují nečekané temné stránky obou protagonistů: Susan se léčila s bulimií, s lehkou poruchou osobnosti a má sklony k sebepoškozování. Když Elliot odchází na toaletu, nervózně trhá ubrousky, tancem vyjdařuje svou radost, obavy, nerozhodnost, a nakonec se dokonce pořeže nožem. Elliot se zase ukazuje jako žárlivec, který se k partnerkám chová majetnicky - poslední z nich se musela obrátit na soud, protože ji soustavně pronásledoval.
Přestože Susan váhá a chce si domluvit schůzku s dalším zájemcem (kterého právě po telefonu odmítla), Elliot ji přemluví, aby mu dala ještě jednu šanci: schválně co s ní udělá další polibek?! Pokud nic, jen ji prý doprovodí k metru...
Hra Nerve byla představena formou scénického čtení v roce 2004, inscenována byla poprvé o rok později v divadle 13th Street Rep v New Yorku.
Adam Szymkowicz vystudoval obor dramtická tvorba na Columbia University v New Yorku. Studoval také na konzervatoři Julliard School u Marshi Normanové a Christophera Duranga. Jeho hry byly kromě USA uvedeny v Kanadě, Británii, Nizozemsku a Litvě. Je autorem celé řady titulů. Mezi nejúspěšnější patří Nerve, Food for Fish (Krmení pro ryby) a Deflowering Waldo (Jak zbavit Walda panictví).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz