Network

Titul v originále:

Autor: Lee Hall
Žánr: adaptace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 15 ženy 6

Lee Hall, Paddy Chayefsky (Velká Británie/USA)

NETWORK (SÍŤ)

15 m, 6 ž

adaptace filmu

Moderátor hlavních zpráv komerční televizní sítě Howard Beale ztrácí rating, a tak je po pětadvaceti letech poslán do penze. Howardovi se hroutí svět, pomýšlí na sebevraždu, a nakonec dostane nápad. Vyhlásí, že ve své poslední relaci spáchá sebevraždu v přímém přenosu. Očekávání diváků přitáhne i jeho absolutní upřímnost, v níž se nevyhýbá ani vulgaritám.

Rating jeho pořadu prudce stoupne a jeho šéfové, zejména mladá programová ředitelka Diana, se zasadí o zrušení jeho penzionování. Povzbuzují Howarda k dalším výlevům jeho hněvu (jeho televizní výstupy v podání Petera Finche) patří dodnes k nejslavnějším filmovým monologům všech dob). Howard se stane mluvčím voličské základny populistů typu Donalda Trumpa a dalších. Ani Howard však nemá ponětí, kam vzbuzenou všeobecnou „nasranost“ nasměrovat. Jeho rating začíná klesat…

Podaří se mu sice zabránit, aby televizní síť skončila v rukou saudskoarabských ropných magnátů, brzy však zjistí, že nový management jej chce zmanipulovat pro své pochybné ideové cíle.

V paralelní zápletce sledujeme milostné vzplanutí mezi Dianou a Howardovým přítelem Maxem, producentem starého dobrého střihu, který spolu se svou krizi středního věku řeší i krizi existenciální.

Po Zamilovaném Shakespearovi adaptoval Lee Hall pro jeviště další slavný filmový námět. Lumetův Network (Síť) z roku 1976 získal čtyři Oscary (včetně za scénář pro legendu americké filmové a televizní scenáristiky P. Chayefského), především však neztratil na aktuálnosti. Proto po látce sáhla dramaturgie londýnského Národního divadla, kde se hra na scéně Lytteltonova divadla od 13. listopadu 2017 hraje (v režii Iva van Hove) před beznadějně vyprodanými domy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz