Never Mind the Botox

Titul v originále: Never Mind the Botox

Autor: Nick Reed
Žánr: komedie, černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

NEVER MIND THE BOTOX (Botoxu si nevšímej)

komedie o plastické chirurgii

Titul hry ironicky upomíná na název nahrávky punkových Sex Pistols Never Mind the Bollocks a pokud jde o děj, je skutečně až punkově humorná. Tim přichází na kliniku, aby si nechal zvětšit penis. Rád by měl totiž sex se svojí novou dívkou Amy, kterou ze strachu odmítl. Naštěstí má slevový kupon, tak ho to na klinice, která není v nejlepší situaci, nebude tolik stát. Kliniku vede prapodivný alkoholik, doktor Longadonga a zachraňuje ji věcná recepční, jeho manželka Cristina. Vzápětí doráží Wendy, aby podstoupila omlazovací zákrok, v doprovodu své dcery Amy, Timovy odmítnuté dívky. Pak se samozřejmě všichni náhodně setkávají - Tim, předstírající operaci nosu, Wendy, která nahlásila manželovi odlet na Tenerife, a překvapená Amy. Do komplikované situace se navíc zjeví Gary, manžel Wendy a otec Amy - celý rodinný čtyřúhelník se tedy (v různých konstelacích) přesunul na veřejné místo, kde jde o nejcitlivější věci: úpravy zevnějšku, které mají všem zúčastněným (snad) zlepšit život. Dalším příchozím je novinář Bob. Ten přišel na zákrok a také nasbírat materiál na článek (redakce za něj zaplatí úpravu prstů, ale on za liposukci přislíbí pozitivní článek). Gary svou ženu nepozná pod obvazy a ta si z něj vystřelí, vydává se totiž za Francouzku, aby otestovala jeho věrnost. Dozvídá se, že Gary podezřívá svou ženu Wendy z nevěry se svým bratrem Billym, který se zde - jako by všeho nebylo dost - také objevuje na pravidelnou dávku botoxu. To už je ale doktor Longadonga, který by stejně byl radši veterinář, pryč a zákroku se ujímá Cristina.

Ve druhém dějství se Amy pokouší svést Tima, ten s ní ovšem sex mít nemůže. Opakovaně odmítnutá Amy ze všeho viní svůj vzhled, který až do této chvíle nechtěla operativně měnit. Ukáže se, že Cristina Timovu operaci pokazila. Jeho penis je nefunkční. Pokazila i Wendy a Billa. Zápetka nebere konce - Bill se také zamiluje do Wendy, která se vydává za Polku, Gary ji (jako Pippu) žádá o ruku, Wendy se snaží Timovi pomoct v otázkách sexu, ale vzniklou dvousmyslnou situaci uvidí Amy…

Do závěrečného konfliktu, v němž si všichni vzájemně poškodí nové plastiky, přichází smířený Longadonga, aby se vrátil ke své profesi. Bohužel se nepodařilo opravit zpackanou liposukci novináře Boba, který bude kliniku žalovat. Jak ale vidíme na propagačním videu na konci, Longadonga a Cristina se zachránili - otevřou kliniku plastické chirurgie pro domácí mazlíčky...

Hra je postavena na bláznivém slovním, místy obscénním, situačním humoru, hříčkách a nedorozuměních, ale také na humoru černém a ironickém. Hru poprvé uvedlo v autorově režii Thundermaker Productions Ltd na scén White Bear v březnu 2014, text byl nominován na cenu The Off West End Theatre Awards v kategorii Nejlepší nová hra. Nick Reed píše pro nejrůznější TV stanice (BBC, ITV a Sky), píše i pro divadlo, režíruje, píše scénáře k počítačovým hrám. Na Slovensku byla uvedena jeho hra Lifecoach.

Na českém překladu se již pracuje.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz