Never So Good

Titul v originále: Never So Good

Autor: Howard Brenton
Žánr: satira
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 15 ženy 3

Howard Brenton (Velká Británie)
NEVER SO GOOD
12 m, 2 ž, kompars, tanečníci

Hra zachycuje život a kariéru Harolda Macmillana, konzervativního britského politika, premiéra z let 1957-1963. Text je rozdělen na čtyři dějství: v prvním se jedná o Macillanovo mládí a válečné zkušenosti v první světové válce, v dalším o jeho angažmá v britské politice před druhou světovou válkou, následující pokrývá suezskou krizi, v poslední jde o období, v němž Macmillanovu vládu poškodila Profumova aféra.
Autor pracuje metodou dvojí roviny: hlavní postava je zdvojena a mladší alter-ego neustále s odstupem a značně ironicky komentuje činnost Macmillana. Macmillana vidíme (často v kontrastech) jako osobu veřejnou, politicky činnou, ale také jako člověka v soukromí, který má despotickou matku a zoufalé manželství. Před zraky diváků se tak odehrávají zákulisní debaty, které ovlivnily britskou politiku několika desetiletí dvacátého století, i manželčina nevěra se stranickým kolegou.
Hra připomíná výpravné filmy z moderních dějin (používá též princip flashbacků), je založena na bohatých dialozích, divadelní zcizení zprostředkovává mladý Macmillan, tato figura se však na scéně objevuje nepravidelně a zejména v politických debatách ustupuje zcela.
Hra Never So Good (2008) byla poprvé uvedena v Národním divadle v Londýně v sále Lyttelton v režii Howarda Daviese v hlavní roli s Jeremy Ironsem. Premiéra se konala v březnu 2008.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz