Nichts, was uns passiert

Titul v originále: Nichts, was uns passiert

Autor: Bettina Wilpert, Lara Fritz, Philipp Matthias Müller
Žánr: hra, drama, dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

NICHTS, WAS UNS PASSIERT (Nic, co by se nám stalo)

dramatizace románu Bettiny Wilpert

Komornější drama o problematice znásilnění.

Jonas vypráví blíže neurčenému posluchači (jakoby u soudní výpovědi), jak se seznámil s Annou - nejprve se setkají náhodně přes kamaráda, poté opět náhodně na zápase mistrovství světa ve fotbale. Oba mají odlišné názory, přesto se Anna Jonasovi líbí, protože si trvá na svém. Anna retrospektivně neurčenému posluchači říká, že jí Jonas připadal arogantní, že měla pocit, že ji nemá rád. Poté následovala další setkání, v univerzitní knihovně či v parku, která vyvrcholila v Jonasově bytě, kde měli dobrovolný sex. Další setkání už vedlo k nedorozumění - Anna chtěla jen nezávazný sex, ale Jonas si myslel, že je do něj zamilovaná, proto další sex odmítne.

Setkají se až po delší době na narozeninách kamaráda, oba se opijí a jejich následující interpretace událostí jsou opět rozdílně – zatímco Jonas vypovídá, že si nevšiml, že je Anna velmi opilá a že ji jenom políbil, tvrdí Anna, že u Jonase v bytě, kde oba po večírku skončili, říkala „ne“, přesto byla Jonasem znásilněna - pro Jonase to však byl dobrovolný pohlavní styk.

Anna se poté stáhne do ústraní a její přátelé si myslí, že má jednu ze svých občasných depresivních fází. Anna se svěří své sestře Darie, společně proberou všechny možnosti, nakonec po váhání Anna Jonase udá za znásilnění. Jonasův byt je prohledán policií, je mu zabaven mobil a počítač, roznese se, že je podezřelý ze znásilnění. Jonas vše popírá, podle něj šlo o dobrovolný sex. Jonasova matka, přesvědčená feministka, obviní Annu ze lži, Anně však nevěří ani její blízcí. Anna, která pracuje v baru, začne mít sex na jednu noc s náhodnými partnery a přátelé se domnívají, že žádná oběť by takto nereagovala. Události dolehnou i na Jonase, jemuž v důsledku tohoto skandálu odmítne univerzita prodloužit pracovní smlouvu.

Chystáme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz