Night Alive

Titul v originále: Night Alive

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

Conor McPherson (Irsko)

NIGHT ALIVE (NOC NAŽIVU)

4 m, 1 ž

V kdysi honosném dublinském domě sedmdesátníka Maurice se náhodou sejdou existence stejně zdevastované jako toto obydlí. Svůj malý byt zde má u strýce pronajatý padesátník Tommy, čerstvě rozvedený a – jako tisíce Irů v posledním pětiletí – zchudlý. Jeho kontakt s bývalou ženou se omezuje na nekonečné telefonáty, v nichž oba řeší nezvladatelnost Tommyho –náctileté dcery. Tommymu zůstala alespoň dodávka, která je dnes pramenem jeho obživy. Dokonce může na výpomoc zaměstnávat i retardovaného čtyřicátníka Doca, jehož občas nechá i přespat. Do tohoto dočasného souručenství přivede Tommy jednoho večera Aimee, kterou zachrání před násilnickým partnerem. Aimee se v domě zabydlí (dokonce i starosvětský Maurice přimhouří oko), i když je stále zřejmější, že se Aimee živila jako prostitutka a oplétačky s policií měla jako kleptomanka. Kenneth, její pasák, si pro ni také jednoho dne přijde… Doca přitom těžce zraní, a ten končí v nemocnici. Opuštěný Tommy se rozhodne odjet do zámoří. Jeho plány však komplikují události, které se daly do pohybu, když Aimee vstoupila do jeho života. Maurice, který má Tommyho stále před očima jako malého chlapce, kterého vychoval, se přes zklamání, které mu jako dospělý způsobil, odhodlá odkázat mu svůj dům. Doc se vrátí z nemocnice a vše by se vrátilo do starých neveselých kolejí, kdyby Kenneth nepřinutil Aimee, aby se do Tommyho bytu vrátila pro Tommyho úspory. Tommy je přistihne, proti mladšímu „profesionálovi“ Kennethovi však nemá velkou šanci. Do jejich zápasu se však překvapivě vloží Aimee – na Tommyho straně… Tommy Kennethovu mrtvolu odstraní, Aimee však potom odejde. Mezitím se potíže Tommyho dcery samy „vyřeší“ jejím těhotenstvím a Tommy se může podílet na přípravě její svatby. Nakonec se k němu vrací i Aimee – je to sen, nebo skutečný happy-end? Hra v nejlepší tradici irské charakterové komedie těží ze současné atmosféry hospodářské krize.

Světovou premiéru připravil londýnský Donmar Warehouse na 13.6.2013. Kritika oceňuje na novince autora slavné hry Weir (Na cestě duchů) McPhersonovo umění zachytit lidskost, která se skrývá i v těch nejnepravděpodobnějších souvislostech.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz