Nikdy není pozdě

Titul v originále: Old Love

Žánr: komedie
Překladatel: Martin Fahrner
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

NIKDY NENÍ POZDĚ (Old Love)

2 m, 2 ž (možné i 1 m, 1 ž / 3 m, 4 ž..)

Hlavní hrdina je dlouho rozvedený samotář, který sám vychoval syna, protože mu záhy utekla manželka. Dozvídá se, že ovdověla žena jeho bývalého šéfa, jediná žena, kterou by kdy dokázal milovat, ale byla zadaná. Po tolika letech čekání není schopen čekat dál a rovnou na pohřbu se pokusí získat její zájem.

Zkušený autor ale nevypráví příběh toho, jak se Bud dvoří Molly, popořadě. Bud jako vypravěč vstupuje do děje a přenáší nás na první setkání s Molly na firemním večírku. Setkání trvá pár minut, Molly jako manželka šéfa si Buda skoro ani nevšimne a vlastně nechápeme, proč ji Bud miluje od té chvíle celý život. Před setkáním na pohřbu se totiž potkají jen třikrát, na firemních akcích, pokaždé to trvá jen okamžik a Bud pokaždé zjistí, že si ho Molly nepamatuje, zatímco on dokáže vylovit z paměti každé její slovo.

Setkání na pohřbu skončí fiaskem, ale Bud se nevzdává a po několika pokusech přemluví Molly, aby se s ním sešla na kávu. Zde autor šikovně udělá vypravěčku i z Molly, některé okamžiky tak komentují Bud i Molly a je vtipné, jak rozdílně stejné věci vidí.

Během několika jejich setkání se pozvolna odkrývají charaktery postav, takže Bud, který zpočátku vypadá jako neschopný trouba, se před očima mění v cílevědomého, hodného, charakterního muže toužícího po lásce, navíc ve vztahu víc nabízí, než chce dostat. Molly, která na začátku vypadá jako zaopatřená manželka šéfa, která si nemá na co stěžovat, se mění v hluboce raněnou a rozčarovanou bytost, která Buda odmítá ze strachu z dalšího zklamání. Molly si navíc celý život láme hlavu, kdo byla žena, se kterou jí manžel zahýbal a která rozbila jejich vztah. Bud si zase láme celý život hlavu, proč jeho šéf, manžel Molly, prodal firmu. Ukáže se, že to byla Budova žena, s níž manžel Molly podváděl, a dítě, které Bud vychoval, je jeho dítě… Molly žije kvůli svému synovi v nenaplněném manželství, které ji ničí. Ukazuje se, že život Buda i Molly byl docela velká tragédie - na poslední chvíli přichází happy end.

Norm Foster napsal okolo padesáti her, je to nejhranější kanadský autor - dokáže psát vtipně, napsat skvělé charaktery, má přezdívku „kanadský Neil Simon".

Česká premiéra této komorní komedie proběhla V Divadle Kalich v březnu 2022 (v obsazení 2 herců - Jany Paulové a Václava Vydry).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz