No Pay? No Way!

Titul v originále: No Pay? No Way!

Autor: Dario Fo, Marieke Hardy
Žánr: komedie, satira, adaptace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

NO PAY? NO WAY! (Bez platu? Ani náhodou!)

komedie, satira, adaptace hry Daria Fo

Hra o tom, co vše se může stát v malém městě, ve kterém jsou jeho obyvatelé kvůli ekonomickým problémům nuceni uchylovat se k těm nejkrajnějším řešením, aby dokázali přežít nadcházející dny.

Poté, co ceny v italských obchodech nehorázně stoupnou, rozpoutají v jednom z nich ženy vzpouru, během které dojde k jeho vyrabování. K této vzpouře se nachomýtne i Antonia, která se nehodlá držet zpátky. Strhne s sebou nakonec i svou kamarádku Margheritu, jejíž zapojení do událostí po násilném protestu se tak stane nevyhnutelným. Nutnost schovat a uchránit kradené zboží nejen před policií, ale i před jejich vlastními manžely, je dostávají do složitých situací, ve kterých se uchylují k těm nejabsurdnějším řešením.

Jak daleko je nedostatek peněz, hlad a strach z odhalení dovede a jak dlouho se dá skrývat těhotenství? Obě přítelkyně ale zdaleka nejsou jediné, které se do vzpoury, pomalu zachvacující celé město, připletou. I jejich partneři, Giovanni a Luigi, mají co skrývat. A v takto napjaté situaci není nepochybně daleko ani k vraždě…

Dramatickou předlohou této politické satiry, reflektující ekonomické problémy v Itálii, napsal v 70. letech 20. století držitel Nobelovy ceny Dario Fo. Tato aktuální adaptace je dílem dramatičky Marieke Hardy, která ji připravila pro Sydney Theatre Company v roce 2020. V Anglii se tato hra poprvé objevila v Royal Exchange Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz