No Quarter

Titul v originále: No Quarter

Autor: Polly Stenham
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Polly Stenham(ová) (V. Británie)

NO QUARTER (BEZ MILOSTI)

4 m, 4 ž

drama

V intimním dramatu jedné rodiny se autorka snaží postihnout duševní stav své země. Čtyřiadvacetiletý Robin, který před nedávnem přerušil studia hudby v Londýně, se vrací do svého „rodného“ domu, aby se tam setkal se svou matkou, spisovatelkou Lily, která právě utekla z nervového sanatoria. Na přání ženy, vyděšené zhoršujícími se projevy šílenství a demence, které ji sužují, tu asistuje její sebevraždě, kterýžto krok musí utajit před svým bratrem Oliverem, mladým politikem. Měsíc po její smrti se v městečku koná tryzna na její počest. Robin se v domě, který Lily bez jeho vědomí předtím prodala, s Oliverovým požehnáním dočasně ubytoval a chce v něm také na rozloučenou s ním uspořádat párty ve stylu matčiných narozenin. Jeho společníky se postupně stávají skinhead Tommy, s nímž Robin vyjednává o prodej drog, na něž ovšem nemá, jeho mondénní londýnští přátelé, dvojčata Scout a Arlo, jeho kamarádka z dětství, budoucí policistka Esme, a konečně jeho obdivovatelka, čtrnáctiletá Coby.

Večírek tohoto zvláštního sociologického vzorku má patřičně šílený charakter, na němž se kromě vzníceného duševního stavu, ve kterém se Robin nalézá, podílí i to, že svým společníkům namíchá do alkoholu drogy, které získal od Tommyho. V průběhu večera se doplňuje také obraz života Robina a jeho matky. Lily se poté, co ovdověla, kdysi odstěhovala na venkov, aby tu spolu se svými dětmi realizovala své představy o nonkonformním životě. Oliver odtud sice brzy odchází na školu, o deset let mladšího Robina však Lily vychovává podle svých zásad v co největší svobodě – ale také izolaci. Odchod do Londýna, kde studoval na akademii, byl proto pro Robina civilizačním šokem. Setkání s technologiemi posedlým, cynickým a materialistickým světem je stále předmětem jeho zoufalých tirád. Rozhněvanost tohoto mladého muže 21. století však exploduje v drogovém večírku, v ohňostroji a nakonec ve skutečném požáru, který málem stojí život Coby. Londýnským dvojčatům se ovšem předtím podařilo spojit s Oliverem, který přijíždí zachránit situaci. Závěrečný rozhovor obou bratrů nakonec přinese pravdu o celé rodinné historii a motivech Lilyiny podivné výchovy, jíž Oliver úspěšně vzdoroval a je snad připraven pomoci svému bratrovi najít reálné životní směřování.

Po Poslední z Hausmannů Stephena Beresforda jde o další britskou hru z nedávné doby, vyrovnávající se s fenoménem dědictví generace „dětí květin“.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz