Noční sezóna

Titul v originále:

Autor: Rebecca Lenkiewicz
Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 4

Rebecca Lenkiewicz(ová) (V.Británie)

NOČNÍ SEZÓNA (NIGHT SEASON)

přeložila Jitka Sloupová

3 m, 4 ž

Pozdě v noci se v domě na irském venkově objeví John, podnapilý mladý filmový herec. Má být v tomto domě ubytován po dobu natáčení hollywoodského filmu o básníku Yatesovi, v němž hraje hlavní roli. Ve spícím domě bdí jen babička Lily – John jí dělá společnost, oba si zatančí na „Lilli Marlene“ a ráno ho zastihne v její posteli. Teprve tehdy se seznámí se zbytkem rodiny, Lilyiným zeťem, Patrickem, a jeho třemi dcerami. Lilyina dcera Patricka kdysi opustila, dnes dělá kariéru v Londýně a její odchod je pro všechny dosud nezhojenou ranou. Johnova přítomnost se stane katalyzátorem, který vyostří jejich problémy tak, že najdou odvahu k řešení. Lily však pomalu umírá – ukáže se však, že podobně důležitou roli sehraje ona sama v Johnově životě. Ten v galantní péči o starou dámu najde sám smíření s nedávnou smrtí své matky. Hra anglické autorky, která je jakousi poklonou irské klasické i současné dramatice (pohrává si s řadou motivů, známých z her irských autorů), vyniká jemným předivem křehkých vztahů, atmosférou irského léta i příslovečně irskou poezií a humorem.

Hra měla premiéru v červenci 2004 v londýnském Národním divadle na scéně Cottesloe, česká premiéra proběhla v Národním divadle v Praze v listopadu 2017.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz