Noční živočichové

Titul v originále: Animales nocturnos

Autor: Juan Mayorga
Žánr: hra
Překladatel: Lenka Sovová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Juan Mayorga (Španělsko)

NOČNÍ ŽIVOČICHOVÉ (ANIMALES NOCTURNOS)

ze španělštiny přeložila Lenka Sovová

2 m, 2 ž, hlasy

Existují lidé, kteří se, stejně jako některá zvířata, v noci schovávají a žijí ve stínu. Muži a ženy, jejichž život ovládá tajemství.

Hlavní hrdina Nočních živočichů je jedním z těchto lidí. Slyší mluvit o Cizineckém zákoně a rozhodne se ho využít. Pochopí, že tenhle zákon ho staví nad osoby, pro které by udání znamenalo okamžité vyhoštění ze země. Použije zákon, aby si zotročil jinou lidskou bytost.

Vztah, ve kterém muž především vyžaduje po tom druhém, aby mu byl kdykoli k dispozici, je jejich tajemstvím. Ale nejen oni, všechny postavy Nočních živočichů něco skrývají. Všichni jsou zvyklí se schovávat, a proto jsou zvyklí si nedůvěřovat. Všichni bloumají nocí bez jediné jistoty. Dokonce si ani nejsou jistí, že stíny, které je obklopují, jsou opravdu jen stíny. Připomínají noční živočichy z moderních zoologických zahrad. Tahle zvířata žijí v umělé noci. Měsíc, hvězdy, nic z toho, co je obklopuje, není pravda. A pozorovatel se ptá, jestli po tom, co se zavřou brány zoo, se rozsvítí nějaké umělé slunce, aby si živočichové odpočinuli.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz