Norman, Is That You?

Titul v originále: Norman, Is That You?

Autor: Sam Bobrick, Ron Clark
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Ron Clark a Sam Bobrick (USA)

NORMAN, IS THAT YOU? (Normane, jsi to ty?)

3 m, 2 ž

Komedie, s nadhledem vtipkující nad tématem homosexuálních vztahů, vznikla v roce 1970. Poprvé se hrála v Lyceum Theatre v New Yorku a v roce 1976 byla zfilmována. Setkala se s rozporuplným přijetím (možná i proto, že homosexuální téma tehdy nebylo ještě tak frekventováno jako dnes), kritiky ohodnotily první provedení jako propadák. Nicméně, vhledem k tomu, že - jak autoři hrdě hlásí - je to první hra, která otevřeně žertovala o homosexualitě a byla v průběhu let hrána v 35 zemích, rozhodli se ji nově přepracovat a zaktualizovat.

Tato situační komedie se odehrává na počátku října (blíže neurčeného roku) v bytě v New Yorku. K synovi Normanovi (mezi 20-30) přijíždí na návštěvu otec (něco přes 50), aby se mu svěřil, že jeho manželka, Normanova matka Beatrice, utekla se strýčkem Juliem. Norman se ocitá v prekérní situaci - otec totiž nemá tušení, že jeho syn je homosexuál a žije už delší dobu ve spokojeném partnerství s psychiatrem Garsonem. V první chvíli se sice tuto skutečnost podaří před otcem utajit, ale Garson se odmítá trvale skrývat a při první příležitosti všechno otci prozradí. Ten je zoufalý a snaží se Normana „vyléčit". Přivede mu dokonce prostitutku, aby jej inspirovala, ale skončí to tak, že Norman uteče a ona utěší otce, který je zničen jak nevěrou své ženy, tak i Normanovou orientací. Mezitím Garson asertivně navazuje pozitivní vztah s otcem, který se mohutně brání. K dovršení všeho přijíždí k Normanovi také matka Beatrice, kterou už milostný výlet se strýčkem Juliem omrzel a rozhodla se vrátit k Normanovu otci Benovi. Normanův rodinný život ji sice nejprve zaskočí, ale v podstatě je mnohem tolerantnější než její manžel. Nakonec ale rezignuje i on, takže se zdá, že si všichni budou docela dobře rozumět...

Výhodou této komedie je malý počet herců, jednoduchý hrací prostor a vtipné, vypointované dialogy a hlášky. Skutečně lehká komedie na u nás dosud ožehavé téma. Ve své podstatě ale především vlídná hra o nutnosti tolerance.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz