Not a Game For Boys

Titul v originále: Not a Game For Boys

Autor: Simon Block
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Simon Block (Velká Británie)

NOT A GAME FOR BOYS (TAHLE HRA NENÍ PRO DĚCKA)

3 m

tragikomedie

Nesestoupit z amatérské ligy stolního tenisu je to nejdůležitější pro padesátiletého taxíkáře Erica, který je pro to ochoten udělat cokoliv v jiskrné tragikomedii britského dramatika Simona Blocka.

Celá hra se odehrává v šatně ping-pongového klubu, kde se hráči převlékají, odpočívají a odcházejí do vedlejší tělocvičny odehrát svoje zápasy. Dva padesátníci, Eric a Oscar, a třicátník Tony tvoří tým amatérské ligy, který nutně potřebuje v posledním zápase vyhrát, aby nesestoupil do nižší divize. Eric má problémy v rodině, nesnáší svoji práci a zápas v ping-pongu jednou týdně je pro něho únikem někam, kde je sám sebou. Nevyzrálý Tony se rozchází se svojí přítelkyní a ping-pong má jen jako zábavu. Teď se musí rozhodnout, jestli jako zdaleka nejlepší stolní tenista z těch tří zápas dohraje (a umožní svému týmu zvítězit), nebo půjde domů pokusit se zachránit rozpadající se vztah. Osamělý Oscar byl před týdnem svědkem smrti hráče konkurenčního družstva přímo při zápase a začíná docházet k závěru, že je čas s ping-pongem přestat, než se to samé stane jemu (nebo Ericovi).

Oscar se rozhodne schválně prohrávat, aby jejich tým už konečně sestoupil a nemusel s Ericem zažívat tyto stresy každý rok, vždyť stárnou a jednou to přijít musí. Eric se to však dozví a je ochoten se jakkoliv ponížit a cokoliv obětovat, aby k tomu nedošlo – je to pro něho boj o zachování toho posledního, na čem mu záleží. Když se Eric snaží zadržet Tonyho, který chce odejít před posledním zápasem domů, protože si myslí, že ho jeho dívka opouští, dojde k fyzické konfrontaci a vše směřuje k hořkému konci.

Svěží, velmi expresivní jazyk, dobře zachycené postavy a řada komických situací dělají z Not a Game for Boys velmi kvalitní tragikomedii nabízející jak zábavnou podívanou, tak i hořký pohled do světa mužů plného opuštěnosti, nenaplněných ambicí a touhy po porozumění. Hra měla premiéru v Royal Court Theatre v Londýně 24. srpna 1995.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz