O moc krátkých nožičkách

Titul v originále: Von den Beinen zu kurz

Autor: Katja Brunner
Žánr: hra
Překladatel: Marc Lusti
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Katja Brunner(ová) (Německo)

O MOC KRÁTKÝCH NOŽIČKÁCH (VON DEN BEINEN ZU KURZ)

přeložil Marc Lusti

2 m, 2 ž (variabilní obsazení)

Hra o domácím násilí, psychickém i fyzickém, o incestu a zároveň o rodinných poutech a vášnivosti, nahlížená z pohledu emocí.

Taková normální rodinka. Otec, matka, dítě. Bezejmenná, měšťanská, zaměnitelná. Vše by šlo normálně, kdyby se nestala nepříjemná věc: otec je již od narození zblázněný do své dcery. Tato „bezmezná“ láska otce se stává pro dceru každodenní realitou, ale zároveň ji oddaluje od reality mimo rámec rodiny. Matka začne dceru vnímat jako konkurentku, jež jí krade manžela. Hlasy zvenčí zpřítomňují jednotlivé (možné) zastávky příběhu – narození, hlazení, narozeniny, vyšetření u lékaře a – sebevražda.

Hlasy kontroverzně komentují rychlé střihy vztahů, pohnutí citů, moc a bezmoc postav. Vtrhnutí surreálných konfliktů extrémního fyzického a psychického násilí přitom zasahuje širokou společnost. Dítě se nechce podřizovat vůli ani jednoho z rodičů, což je trauma, které ještě více umocní následné terapeutické pohovory. I v nich se dcera vyznává ke svému hlubokému a láskyplnému vztahu k otci.

Jazyk autorčina debutu (napsala jej v 18ti letech) je ostrý jako břitva, řeže do rodinných vztahů a zanechává otázky po lidské vášnivosti.

Hru uvedlo v březnu 2012 divadlo Theater Winkelwiese, německá premiéra proběhla v lednu 2013 v Staatstheater Hannover (se 4 herci) - tato inscenace vyhrála soutěžní přehlídku nejlepších německojazyčných inscenací Mülheimer Theatertage 2013. U nás byla představena bezprostředně poté jako scénické čtení v červnu 2013 v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz