Oak Tree

Titul v originále: Oak Tree

Autor: Tim Crouch
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2

Tim Crouch (Velká Británie)

OAK TREE (DUB)

2 m (nebo 1 m, 1 ž)

Podle scénických poznámek se musí tato hra realizovat s jedním hostujícím hercem, který předem nesmí znát text hry, nezná ani její téma a už vůbec ji neměl možnost zkoušet s režisérem.

Děj simuluje hypnotizérské vystoupení. Postava Hypnotizér druhého herce představí divákům a uvádí svoji hypnózou do hry. Navádí postavu k odpovědím, zpočátku velmi jednoduchým, jako ano, nebo ne. Postupně začíná druhého herce ponižovat a zesměšňovat, čímž Crouch zkoumá jeden ze základních principů herectví: ovládání hercovy mysli a také veřejné ztrapňování se. Během vystoupení se dozvídáme, že druhý herec, který je z řad publika vyzván k účasti na veřejné hypnóze, představuje postavu Otce. Ten přišel při automobilovém neštěstí o malou dceru, hypnotizér tedy nutí Otce k projevům bolesti ze ztráty dítěte, sám také na jevišti kolabuje, protože se dozná, že to byl on, kdo řídil automobil. Banální srdceryvný příběh tak slouží Crouchovi k rozehrání velké manipulace s postavami a poukazováním na hranice herecké improvizace.

Hra byla poprvé uvedena na edinburském festivalu v roce 2005, poté se produkce s úspěchem přesunovala do divadla SOHO a vyhrála zvláštní uznání v soutěži OBIE. V projektu doposud vystoupilo mnoho slavných herců.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz