Oáza smyslů

Titul v originále: Klinik unter Almen

Žánr: komedie
Překladatel: Zuzana Holá
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

René Freund (Rakousko)

OÁZA SMYSLŮ (KLINIK UNTER ALMEN)

přeložila Zuzana Holá

2 m, 2 ž

komedie

Jedná se o skvělou konverzační komedii, která se odehrává v atraktivním prostředí soukromé kliniky zaměřené na plastickou chirurgii.

Gerald a Lisa Schrackovi jsou prototypem úspěšného páru dnešní doby. Vybudovali spolu výborně prosperující kliniku, jsou bohatí, žijí v luxusu. Přesto ale Lisa není šťastná. Gerald totiž jakožto hlavní lékař a operatér na klinice pracuje od rána do večera, nemá čas se jí věnovat a především nechce mít děti. Nebo lépe řečeno je mít nemůže, jelikož je neplodný. To ale před Lisou tají, protože se obává, že by ho opustila.

Jejich naprostým opakem jsou manželé Clemens a Michaela Raichovi. Ti se potýkají se značnými finančními problémy, neboť Clemens si jako dobrosrdečný praktický lékař zaměřený na homeopatii a přírodní medicínu příliš nevydělá. Zato však mají dva malé syny, kteří je ve volném čase neuvěřitelně zaměstnávají a vyčerpávají.

Děj začíná v okamžiku, kdy se sportovní lékař kliniky rozhodne dát výpověď, aby mohl odjet pracovat do USA. Lisa, která je manažerkou kliniky, za něj musí rychle sehnat náhradu, kterou se stane Clemens, Geraldův kamarád ze studií. Clemens přijíždí jako záskok na letní sezónu, aby si rychle vydělal, a zároveň tím umožnil své rodině příjemnou dovolenou zdarma.

Mezi oběma muži zprvu nevládnou zrovna velké sympatie, neboť Clemens striktně odmítá chápat medicínu jako byznys. Po uvítací večeři se páry rozdělí - dámy se odeberou s dětmi do bytu Raichových, pánové zůstanou u Schracků a povídají si u sklenky vína. Při tom se Gerald Clemensovi svěří, že je neplodný a nabídne mu 150 tisíc eur, když Lise udělá dítě - bere to jen jako praktický problém. Obdobný návrh mezitím Michaele udělá i Lisa, která už o Geraldově neplodnosti dávno ví. Clemense a Michi sice nabídka láká, neboť by tak získali celkem 250 tisíc eur, které by přesně pokryly náklady na stavbu jejich vysněného rodinného domu, zprvu ji odmítnou, ale při jednom přiopilém večírku málem dojde na čin.

Hra nakonec končí velkým happy endem. O dva měsíce později je Lisa těhotná - záhada se však vyřeší: Clemensova bylinná léčba vyléčila Geraldovu neplodnost. Clemens zůstává na klinice jako Geraldův obchodní partner, který tam má zavést přírodní medicínu, a chystá se pro svou rodinu postavit jejich vytoužený dům.

Výborná příležitost pro dva herecké páry. Hra klade aktuální otázky - co všechno jsou lidé ochotni podstoupit pro peníze? Kolik jsou schopni naopak vyhodit peněz za plastické operace? A co všechno jsou ochotni udělat, aby mohli mít děti?

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz