Oblom Off

Titul v originále: Oblom Off

Autor: Michail Ugarov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 6 ženy 2

Michail Ugarov (*1956 v Archangelsku, Rusko)

OBLOM OFF

6 m, 2 ž a 2 děti

Hra na motivy známého Gončarovova románu je nejvydařenějším autorovým textem. Vyniká velmi dobrou charakteristikou postav i prostředí.

Oblomov je člověk, který tráví svůj život na pohovce. Nepracuje, do ničeho se nemíchá, nemiluje. Tento styl vychází z jeho filozofie, podle které práce a emoce člověka pouze vyčerpávají. Jednou však Oblomova vezme jeho přítel na návštěvu k Olze Sergejevně. Oblomov ji nejprve uráží, ale okouzlen jejím zpěvem propadne lásce a ihned se Olze vyzná. Ta mu ale řekne, že by se musel změnit. Oblomov se tedy snaží - shodí svůj věčný domácí župan a usiluje o to nejíst na noc, aby nebyl tak tlustý. To vše ho však stojí velké úsilí. Dočká se a dostane od Olgy dopis s jejím vyznáním. Oblomovovo štěstí ale netrvá dlouho - uvědomí si, že člověk jako on Olgu šťastnou učinit nemůže, a odmítne ji.

Po roce - Oblomov žije opět v županu, stokrát látaném, v poctivé péči šetrné vdovy, která mu vede domácnost. Oblomov obdivuje její neustávající činorodost, která mu vytváří teplé hnízdečko. Dělá své hospodyni vážné návrhy sňatku.

Objeví se přítel Štolc se zprávou, že se oženil s Olgou. Oblomov je šťastný, ale nečekaně jej stihne záchvat mrtvice - tak jak mu předpovídal jeho lékař: už dávno byl vlastně vnitřně mrtvý - smrt na sebe v takovém případě nemohla dát dlouho čekat.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz