Obrázkáři

Titul v originále: Bildmakarna

Žánr: drama
Překladatel: Zbyněk Černík
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

Per Olov Enquist

OBRÁZKÁŘI

přeložil Zbyněk Černík

2 muži, 2 ženy

Podle románu Vozka smrti slavné autorky Selmy Lagerlöfové, mj. Nositelky Nobelovy ceny, natočil režisér Victor Sjöström film. Autor ve své předmluvě líčí situaci, kdy režisér přijel autorce přečíst svůj pozoruhodný šestisetstránkový scénář, dočetl ho a rozhostilo se dlouhatánské ticho. A právě toto ticho inspirovalo autora k napsání této hry, co obsahovalo?

Základní situace pro hru je tato: Autorka byla pozvána na promítání scén z tohoto filmu, shodou okolností je mu přítomna vedle režiséra a kameramana také herečka Tora, režisérova milenka, která prý na intervenci režisérovy manželky nebyla do filmu obsazena. Zatímco režisér i kameraman jsou ochromeni trémou před autorkou, temperamentní Tora, které se Selmina kniha velmi líbila, si neodpustí neotesané a indiskrétní otázky. Selma po promítání první scény požádá pány, aby odešli, nechce však Toře vynadat, jak se ostatní domnívají, pokusí se, snad vůbec poprvé, se otevřít a hovořit o svém úděsném dětství, o otci - alkoholikovi, hysterickém a závislém, ale i o svých pocitech viny za jeho smrt... Ukazuje se, že Selminy knihy jsou částečně útěkem od reality a částečně pokáním, pokusem "zmrtvýchvstání" otce do světa takového, jaký by měl být. Není to však jen Selma, kdo se vyrovnává se svými rodiči a především sama se sebou, i Tora a Victor a částečně i Julius se pokoušejí dobírat odpovědí na důležité otázky o pravdě jejich dětství, jejich dnešních vztahů i o touze rovnat se Bohu...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz