Ocas

Titul v originále: Cock

Autor: Mike Bartlett
Žánr: hra
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Mike Bartlett (Velká Británie)

OCAS (COCK)

přeložil Pavel Dominik

3 m, 1 ž

Hra se odehrává na půdorysu neobvyklého milostného trojúhelníku a ptá se, co uděláme, když si můžeme vybrat, ale ani jedna možnost není dostatečně přesvědčivá. John (jediná postava, která má jméno), žije s mužem M. Cítí, že ho tento vztah nenaplňuje, a jednoho dne se rozhodne odejít. Po několika týdnech přijde zpět s tím, že se chce vrátit. M má ale podezření, že John něco tají. John se nakonec svěří, že potkal jistou ženu a vyspal se s ní. Ta žena ho nyní pronásleduje, a John žádá svého bývalého milence o radu. Nakonec zůstávají zase spolu. Po nějakém čase John zjistí, že ho ta žena nepronásleduje, šlo jen o náhodná setkání cestou do práce. M dostane nápad, že by se měli sejít všichni tři.

Druhá část začíná prvním setkáním Johna a oné ženy, označené W. John měl vždy zájem pouze o muže, ale W ho zvláštním způsobem přitahuje. Vyspí se spolu. Pak se pravidelně vídají a John váhá, koho si vybrat. Pozve W k M na seznamovací oběd.

Ve třetí části dojde k setkání Johna, M a W v bytě M. Před příchodem W John slíbí M, že zůstane s ním, a že to řekne W. Když pak po příchodu W zůstanou na chvíli spolu John a W o samotě, John slíbí i W, že zůstane s ní, a ještě dnes M řekne, že ho opustí. K překvapení Johna a W se ukáže, že M pozval i svého otce, F. Dojde k „souboji“ M a W o Johna, do kterého se vloží i F. John se nemůže rozhodnout, téměř se zhroutí, nejdřív to vypadá, že zůstane, pak, že odejde s W. Nakonec zůstane v bytě M, ale chce být sám, a co bude ráno, zůstane otevřené.

Autor předepisuje prázdnou scénu bez rekvizit, takže vše by se mělo odehrávat jen v řeči a jednání čtyř herců. Hra nepostrádá řadu vtipných momentů (John v první části řekne M, že „ta žena“ vypadá mužně, a odtud vyplyne řada nedorozumění) i vypjatých situací. Jádrem však je Johnovo hledání vlastní sexuální orientace i identity. Na konci se o sobě dozvěděl mnoho nového, ale jak s tím naloží, zůstává na něm. Jazyk hry je velmi otevřený s řadou vulgárních výrazů i otevřených sexuálních popisů. Velmi zajímavou postavou je také F, který otevřeně mluví o tom, jaké to je, když něčí jediné dítě je homosexuální.

Hra britského dramatika a režiséra Cock Mikea Bartletta (1980) měla premiéru 18.11.2009 v Royal Court Theatre v Londýně a získala cenu za „vynikající počin v přidruženém (experimentálním) divadle“ při Olivierových cenách 2010. Česká premiéra proběhla v dubnu 2016 v Divadle v Řeznické v Praze.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz