Odpočívej v pokoji

Titul v originále: Odpočívej v pokoji

Žánr: drama
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 3

Odpočívej v pokoji reaguje na skutečný problém - ilegální přechody uprchlíků z Východu, z Balkánu nebo chudého Jihu do bezpečí a k materiálním jistotám západních demokratických zemí. Text působí jako hyperbolický obraz událostí kolem jedné takové uprchlické skupiny - krutý a paradoxní. Každodenní zprávy v médiích však naznačují, že může jít o hru realistickou.

Převaděči schovali rodinu uprchlíků na chatě nedaleko hranic. Nečekanou překážkou dalšího pochodu se stalo úmrtí dědečka - nejstaršího člena rodiny, kterého chtějí příbuzní pochovat podle muslimské tradice. V chatě panuje napětí. Ludvík se sebedestruktivně opíjí do němoty whiskou, Láďa - zfetovaný pervitinem - vůbec nechápe jeho úzkostná extempore. Přichází Karel - další z převaděčů - a pokouší se uklidnit uprchlíky. O jejich dalším osudu má prý rozhodnout Ivan, zjevně šéf bandy, který je na cestě do chaty. Po Ivanově příjezdu začíná být jasné, že Karel chtěl Ivana obelstít a přiznat jen část získaných peněz. Ukazuje se, že uprchlíci jsou bohatou rodinou pronásledovanou ve své vlasti nepřáteli, která je ochotná za bezpečný přechod hranic zaplatit mimořádně vysokou částku.

Ivan telefonem přivolá další komplice - Marunu (podle všech indicií podnikatelku v oboru prostituce a sadomasochistických salónů) a všeho schopného Leoše. Vypadá to, že je rozhodnuto. Uprchlíci jsou uspáni plynem, okradeni a Láďa je zazdívá v místnosti bez oken. Jen s mladou dívkou má Maruna jiné plány, doufá, že ji dobře uplatní jako prostitutku. Opilého Ludvíka, který nechtěně způsobil Maruně nepříjemnost, Leoš pomalu ubíjí polenem. Karel leží vedle v bezvědomí. Ivan, který si omámenou rodinu ještě před zazděním vyfotil, nejspíš uvažuje i o tom, že by k penězům, které uprchlíkům ukradl, mohly přibýt další za odevzdání nebožáků jejich pronásledovatelům...

Ivan s Marunou šňupají kokain a baví se s Láďou vyprávěním krvavých historek "ze života". V rámci ukrácení dlouhé chvíle nabídnou Leošovi mladou uprchlici, která se pomalu probouzí. Z chodby, kam si ji Leoš odvede, se ozve výstřel. Do dveří se vpotácí postřelený Leoš, oknem do místnosti vtrhne dívka, postřílí muže, Maruně rozpáře nožem břicho a začne bourat zeď.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz