Odpověď na všechno

Titul v originále: Answer to Everything

Žánr: hra, drama, komorní drama
Překladatel: Martin Preiss
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 3

ODPOVĚĎ NA VŠECHNO (Answer to Everything)

Komorní hra o třech ženách, jež spřádají plány na pomstu mužům, kteří jim ublížili - reakce na hnutí MeToo a na trend cancel culture. Nervózní a někdy upovídané vtipkování mezi třemi hrdinkami se ve hře stává rámcem pomstychtivého paktu, který ženy navzájem spojuje, na povrch se dostává doutnající vztek i špatné svědomí. Autor důmyslně pracuje s jazykem, s rychlým a naturalistickým překrýváním dialogů. Postupně sledujeme různá bolestná odhalení, hra se ovšem vyhýbá moralizování, autor svými postavami ani diváky nemanipuluje a tón zdaleka není odsuzující, spíše diváka nutí, aby se zamyslel nad nejasnou hranici mezi spravedlností a pomstou.

LaBute je znám jako diagnostik temných, nepříjemných rysů lidských vztahů, znepokojivě zkoumá cynismus, krutost a nemilosrdnost. Premiéru si hra odbyla překvapivě v Německu v Augsburgu v roce 2021 – v USA byl totiž autor za své postoje kritizován. U nás provokativní hru poprvé uvedlo ochotnické divadlo Li-Di v srpnu 2023.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz