Odyssee

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 4

Roland Schimmelpfennig (Německo)

ODYSSEE (ODYSSEA)

variabilní obsazení (chór i jednotlivci)

Homérova Odyssea je nejstarší velký evropský epos o kolonizaci a jejích následcích. Desetiletá zběsilá jízda mýtického hrdiny Odyssea, který svou lstí rozhodl válku o Tróju a potom křižoval Středozemní moře, aby dosáhl svého domovského města Ithaky, ukazuje, jak válka kdesi v dáli proměňuje kolonizátory v nomády a migranty. Odysseus ztrácí nejen sám sebe, ale i vlast a svou ženu Penelopu a vrací se zpět jako cizinec.

Rámec hry je současný - Penelopa miluje svého učitele s levným autem, učitel vypráví stále nové příběhy Odyssea, až se Odysseus konečně vrátí do Ithaky. Na cestě domů se Odysseus a jeho průvodce ptají, co je to vlastně vlast a má-li na ni člověk právo. Dojde např. i na setkání s Kyklopem, který chce hrdiny zabít, ti na něj vyzrají, ale opojení vítězstvím netrvá dlouho…

Hra vznikla na zakázku Staatsschauspiel Dresden, kde byla uvedena v září 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz