Office Hours

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Norm Foster (Kanada)

ZA DVEŘMI KANCELÁŘÍ (OFFICE HOURS)

přeložil Martin Fahrner

min 3 m, 2 ž (17 postav)

komedie

Za dveřmi kanceláří, přesněji za jejich zavřenými dveřmi, se děje spousta věcí. Stejně jako ve své vynikající komedii Sex na vlnách, která už si získala sympatie diváků na českých jevištích, i tady autor zvolil pro hru formu připomínající povídkový film. Celkem šest příběhů lidí různých profesí se odehrává v jednom městě, i zde jsou osudy hrdinů jednotlivých příběhů propojeny.

V prvním příběhu se zasloužilý televizní reportér Warren ocitá v kanceláří své šéfky a dostává vyhazov. Šéfová si musí na chvíli odskočit kvůli žhavé reportáži o muži, který právě stojí na římse a chce skočit. Do její kanceláře s nápisem „Vedoucí vysílání“ vchází muž, jemuž zaměněné titulky ve zprávách zmíněné televize zničily život, a chce se pomstít. Považuje Warrena za šéfa a pobodá ho nožem. Šéfová se vrací zničená, protože muž na římse nechce skočit a tím pádem nemají trhák do večerních zpráv. Když nachází ve své kanceláři pobodaného reportéra, je nadšená. Okamžitě volá kameramana a krvácející Warren žadoní, aby ho nechala reportáž natočit. Je přece „jeho“.

Ačkoli se postava muže stojícího na římse v této povídce nevyskytuje, způsobí dopravní zácpu, která ovlivní osudy postav vystupující ve všech následujících výstupech - v poslední povídce si však také zahraje…

Na příkladu první povídky lze ukázat, o co jde v této komedii především - řeší se komplikované mezilidské vztahy, nevěry, ostré lokty, vyhazovy, přehnané ambice, protekce, syndromy vyhoření a další známé konflikty pracovišť. Jde o konflikty často absurdní a bolavé, ale autor v nich své hrdiny netopí, dívá se na ně s nadhledem.

Autor byl původně herec, a tak ví, jaké komplikace může způsobit obsazení. Aby to divadlům usnadnil, může se komedie hrát s pěti herci (konkrétně třemi herci a dvěma herečkami), anebo v sedmnácti lidech, pokud by každou postavu hrál jeden herec. Anebo něco mezi tím.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz