Ohlédni se v hněvu

Titul v originále: Look Back in Anger

Autor: Jan Žáček
Žánr: adaptace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

John Osborne - Jan Žáček

OHLÉDNI SE V HNĚVU (LOOK BACK IN ANGER)

překlad: Blanka Dobrá

3 m, 2 ž

divadelní adaptace

Hra slavného amerického dramatika z 50. let minulého století v moderní úpravě, která ji přibližuje současnému českému divákovi.

V malém bytě spolu žije mladý manželský pár Jimmy a Alison spolu s kamarádem Cliffem. Jejich vztahy jsou často velice vyhrocené. Cliff vytváří jakési území klidu. Na něm se občas neválčí. Jimmy je typický mladý, nespokojený intelektuál vyrostlý v dělnickém prostředí - hluboce opovrhující konvencemi kapitalistické společnosti. Vlastně jakékoliv usedlé společnosti. Jeho nepřáteli jsou jeho přátelé i všichni ostatní lidé. On stojí hrdě proti všem. Je mladý a zuřivý. Hysterický a ironický.

Do příběhu posléze vstoupí Alisonina kamarádka Helena. (Všechny 4 postavy jsou mezi 25 - 30 lety). Ta se přistěhuje a brzy přesvědčí těhotnou Alison, že by měla odejít zpět k rodičům. Žít s tak ohavným člověkem, jakým je Jimmy, není možné. Přivolá na pomoc Ailsonina otce - poručíka - ten dceru odváží. Ale Helena neodchází. Naopak. Zůstává a stává se životní partnerkou Jimma. Alison mezitím potratí. Heleniny vztahy s Jimmem nejsou dobré. Vlastně jsou ještě horší, než ty mezi Jimmem a jeho ženou.

Alison se nakonec vrací, aby vystřídala kamarádku po boku svého muže. Odchází i Cliff, který se konečně postaví na vlastní nohy. Manželé nacházejí své nešťastné štěstí ve šťastném spojení svých nešťastných osudů.

Je to hra o hledání budoucnosti, i minulosti, i sebe sama. Je to hra naplněná vypjatými expresivními situacemi, kterým se lze smát, ale lze nad nimi i plakat. Proto není dobře možné říci, zda jde o komedii, či tragedii. Nelze to ani spojit do pojmu tragikomedie. Lze říci, že je to bolestná hra o životě, o nepochopení i pochopení, především pak o silných emocionálních stavech značné exprese. O době, kdy lidé zmítají se ve větru jako vyvrácené stromy. Je to tedy hra o dnešku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz