oidipus

Titul v originále: ödipus

Autor: Maja Zade
Žánr: hra, drama, tragédie
Překladatel: Jana Slouková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

OIDIPUS (Ödipus)

drama, tragédie

Rekreační vila v Řecku. Christina, majitelka chemické společnosti, a její mladší přítel a zaměstnanec Michael si užívají společné chvíle na slunci a těší se na brzké narození jejich společného dítěte. Ráno začíná jako každá jiná jejich dovolená: Christina si udělá smoothie, Michael si jde zaběhat. Náhle se však ve vile objeví Christinin bratr Robert, aby konfrontoval Michaela, který se ujal vyšetřování nehody - nehody, při níž se převrátil firemní kamion a z kontejnerů pravděpodobně unikly pesticidy. Vypukne prudká hádka, která se ještě zhorší, když se k nim připojí Christinina nejlepší kamarádka Theresa s dalšími špatnými zprávami. V průběhu dne se společnost ocitá ve stále větším nebezpečí, zatímco souběžně s tím vyplouvají na povrch šokující rodinná tajemství. Večer se Christina a Michael potýkají už jen s troskami svého společného štěstí a den, který začal šťastně a neokázale, končí tragédií.

Hra využívá starověký mýtus ke zkoumání toho, jak se život může z jedné vteřiny na druhou zásadně změnit. Co se stane, když to, co jste vždy považovali za pravdu, se najednou ukáže jako lež? Když všechno, v co jste věřili, bylo jen smyšlené? Když se život, který se zdál být bezpečný a plný privilegií, náhle rozpadne na kusy? 

Premiéra proběhla v berlínské Schaubühne v režii Thomase Ostermeiera v září 2021.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz