Okresní město

Titul v originále: Okresní město

Autor: Karel Poláček, Arnošt Goldflam
Žánr: dramatizace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 21 ženy 9

Karel Poláček - Arnošt Goldflam

OKRESNÍ MĚSTO

hra o 31 obrazech

dramatizace první části stejnojmenné románové pentalogie Karla Poláčka

21 mužů, 9 žen, kompars

V popředí dramatické fresky českého maloměsta v předvečer (první) světové války stojí osudy rodiny obchodníka Štědrého. S ním a jeho syny i s jejich spoluobčany se setkáváme v domácnostech, hospodách, místním nevěstinci i chudobinci - všude táž zatuchlá vůně české malosti, nevzdělanosti, předstírání, závisti ale i jen na oko zakrývané nenávisti. Goldflam zesiluje zkratkou grotesknost Poláčkova pohledu na českého maloměšťáka, v závěru se však neubrání ani smutku: Když Štědrého konečně úspěšní synové navlékají vojenský mundůr, připadá nám onen proslulý český maloměšťák jako slepé kotě topené v tom našem evropském rybníku dějin.

Netřeba dodávat, že mnohé z rysů Poláčkova maloměsta neklamně poznáváme: dostaly znovu křídla, vrátily se do českého života, tak jako vzlétnou mouchy, když odklopíme pokličku nad zapomenutou zkyslou polévkou.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz