Old Bridge

Titul v originále: Old Bridge

Autor: Igor Memic
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

OLD BRIDGE (Starý most)

příběh o válce

Příběh se odehrává v jugoslávském městě Mostar a v rozmezí několika let popisuje pohledem skupinky přátel válku v Jugoslávii.

Tři přátelé – Mina, Leila a Sasha se během soutěže, jejíž účastníci skáčou z mostu do vody, seznamují s chlapcem Milim, který přijíždí do Mostaru z chorvatského Dubrovníku. Jeho skok moc úspěchu neslaví, zato se mu podaří získat srdce Miny. Nejen jejich milostný vztah, ale i vztahy mezi samotnými kamarády, procházejí během zuřící války velkou zkouškou. V době, kdy si ale nikdo z nich nemůže být ničím jistý, jsou právě tyto vztahy a vzpomínky na společné zážitky tím, co je všechny drží pohromadě. Před začátkem války si všichni užívali bezstarostný život a snili o krásné budoucnosti. Po vypuknutí války přežívají bez vody a jídla v opuštěném bytě. I přesto, že je rozděluje jiná víra i místo narození, jsou jejich vzájemná pouta ale natolik silná, že je jen málo věcí dokáže obrátit proti sobě. Co ale s lidskou psychikou dokáže udělat krutost války a strach o své nejbližší a milované?

Příběh je vyprávěn Eminou – Minou po skončení války, kdy jí je kolem padesáti let. I tak jsou ale její vzpomínky velmi silné a dělají její vyprávění velmi emotivním.

Igor Memic je jugoslávský autor, který v současnosti žije v Londýně, tato hra je jeho dramatickým debutem, i tak se mu s ním ale podařilo po jeho premiéře v Bush Teatre (2021) získat ocenění v rámci Ceny Laurence Oliviera (Outstanding Achievement in Affiliate Theatre Award). Memic je také držitelem cen Most Promising Playwright v rámci několika různých soutěží.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz