Old Masters

Titul v originále: Old Masters

Autor: Simon Gray
Žánr: komorní drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Simon Gray (Velká Británie)

STAŘÍ MISTŘI (THE OLD MASTERS)

z angličtiny přeložila Jitka Scoffin

3m, 2ž

Simon Gray situuje svoji novou, komorně laděnou hru (premiéra v Birminghamu v roce 2004) do vily I Tatti, nedaleko Florencie. Za Mussoliniho režimu a v nebezpečí blížící se války, zde žije věhlasný anglický kunsthistorik a soudní znalec židovského původu Bernard Berenson v letité ménage à trois se svojí nemocnou manželkou Mary a se svou oddanou asistentkou Nicky a v rostoucích finančních problémech.

Hra se odehrává mezi zahradou a knihovnou vily v průběhu jednoho dne roku 1937, kdy Berensonovu domácnost přijede navštívit jeho starý přítel a kolega, úspěšný obchodník s uměním Duveen. Ten chce ze zištných důvodů přimět Berensona ke změně názoru na autorství Tiziánova obrazu Hold pastýřů. Jejich setkání a následný dialog dvou stárnoucích „virtuosů" nejenže dává nahlédnout do neobvyklých vztahů mezi všemi zúčastněnými, ale dotýká se také otázky osobní cti v obchodování s uměním, a osobní cti vůbec. S humorem i s melancholií hra připomíná úskalí, kterým jsou lidé vystaveni pod tlakem ambicí, financí a rodinných vztahů. Intimní vztah k umění pak v závěru nabízí jako útěchu i pro dobu válečných pohrom.

V roce 2004 hru s velkým úspěchem u kritiky i obecenstva režíroval anglický dramatik a režisér Harold Pinter v londýnském Comedy Theatre.

jsc

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz