Oliver Parker!

Titul v originále: Oliver Parker!

Autor: Elizabeth Meriwether
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Elizabeth Merriwether(ová) (USA)

OLIVER PARKER!

2 m, 2 ž

Titulním hrdinou černé komedie je sedmnáctiletý Oliver, chlapec z dobré rodiny, dobrý student a neodolatelný vtipálek, jenž - poněkud drsně, ale přece - pečuje o stárnoucího nemocného alkoholika Jaspera. Platí mu nájem a zásobuje ho jídlem a pitím.

Co je základem vztahu této podivné dvojice se divák dozvídá až v průběhu děje vedeného na úzké hraně mezi groteskou a sentimentem. Oliverův hlavní zájem je momentálně upřen na sex. Rád by konečně ztratil panenství a posloužit mu v tom má Jasperovi poskytovaný byt. Když se mu podaří Jaspera (jako vždy pouze dočasně) vystrnadit, ukáže se, že ani jeho kýžená sexuální partnerka není zrovna pravděpodobná volba. Willa je senátorka, která se nedokáže vyrovnat s násilnou smrtí své jediné dcery, kterou před půl rokem zabil její dealer. Oliver ji do bytu přiláká, když jí slíbí, že jí sežene stejné prášky, jaké brala její dcera.

Dříve než se ale Willa pro tyto léky vrátí, předběhne ji její mladá ambiciózní asistentka Agnes, která se pokouší zabránit diskreditaci své šéfové. I ona musí (poté co překonala Jasperovy pokusy dostat ji z bytu) odolávat Oliverovým milostným nájezdům. Jednou z metod, kterými se ji mladík (marně) pokouší svést, je srdceryvná historka, podaná s lehkým cynismem, o tom, jak byl v dětství zneužíván rodinným šoférem. Divák ke svému zděšení brzy pochopí, že nejde o výmysl: tímto šoférem byl právě Jasper, tehdy zlomený vietnamský veterán. Od té doby se systematicky upíjí, což Oliver sleduje se směsí zadostiučinění a soucitu.

Podivné vyústění má i vztah Olivera a Willy. Senátorka si přijde pro léky, které jí Oliver opatřil od svých rodičů-lékařů, ale než se ten stačí chopit příležitosti, zfetuje se téměř do bezvědomí. Frustrovaný Oliver chce přesto využít situace, v posledním okamžiku se však Willa trochu probere – a v chlapci uvidí svou dceru. Oliver se – za přihlížení Jaspera, který se opět vrátil, protože “venku je zima” – dětsky schoulí v její náruči. Jakkoli se motivy této hry o svérázné “náhradní rodině” hlavního hrdiny mohou při popisu děje zdát poněkud divoké, její nejsilnější složkou jsou postavy – jsou stejnou měrou zábavné až okouzlující jako hluboce citově poznamenané.

Nejnovější hru talentované mladé dramatičky, která momentálně zahajuje kariéru i jako hollywoodská scénáristka, uvedlo slavné off-Broadwayské divadlo Cherry Lane Theatre v inscenaci divadelní společnosti stageFARM v květnu 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz