Om ett ögenblick

Titul v originále: Om et øjeblik

Autor: Peter Asmussen
Žánr: hra
Překladatel: Marie Silkeberg
Jazyk: švédština
Postavy: ženy 5

Peter Asmussen (Dánsko)
OM ET ØJEBLIK (ZA OKAMŽIK)
5 ž

Ve hře s podtitulem „Pět pokusů o život a jeden pokus o smrt" se vzájemně prolínají hlasy pěti žen a vytvářejí surrealistický, kakofonní kaleidoskop. Každá z žen vypráví formou vnitřních monologů a rozhovorů o rozhodujících okamžicích svého života. Hra se skládá z pěti „kapitol", kdy je vždy jedna z žen ve středu pozornosti. Ostatní hovoří za jiné postavy z jejího života, samy reagují a vstupují do jejího příběhu střípky ze svého vlastního života. Vypráví se zde o problematickém vztahu s otcem, který dceru zneužil. O dvojčatech, která jedné z protagonistek zemřela krátce po narození. O vztahu, který kvůli autonehodě skončil dřív, než ve skutečnosti začal. O domácím násilí a životě s duševně nemocným manželem. O nevěře, o sebevraždě, o rakovině prsu...
Ve zdůvodnění nominace této hry na Severskou dramatickou cenu (Nordic Drama Award) v roce 2008 se mimo jiné píše: „Asmussenovy protagonistky nejsou hrdinky, ve své společné osamělosti však projevují odvahu." Hra měla premiéru v roce 2006 v divadle Edison/Betty Nansen Teatret ve Frederiksbergu.
Peter Asmussen (*1957) je dánský prozaik, dramatik a režisér, který píše pro divadlo, film, televizi i rozhlas. Podílel se mj. na scénáři k filmu Larse von Triera Prolomit vlny. Je nositelem dánské ceny Kjelda a zvláštní ceny Svazu dánských dramatiků.

Hru máme k dispozici také ve švédském překladu.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz