On Tour

Titul v originále: On Tour

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Gregory Burke (Velká Británie)

ON TOUR (NA CESTĚ)

3 m

Vstupenky, obchodování, peníze, drogy. Všechno na dosah ruky - stačí jeden telefonát. H je z Liverpoolu, Ray z Manchesteru. Reagují na poptávku a využívají zmatku, který provází anglické fotbalové fanoušky v zahraničí, aby si vydělali, obchodovali a nebo prostě kradli. Když se H v policejní cele setká s bývalým námořníkem, Londýňanem Dazem, rozhodne se své obchody s Rayem změnit v něco mnohem většího," říká anotace divadla Jerwood Theatre Upstairs, kde byl Burkeho text uveden.

První část hry se odehrává v cele, druhá v hotelovém pokoji, v němž se H (spolu s novým „parťákem" Dazem) setkává se svým „obchodním partnerem" Rayem. Nikdo s nikým nehraje čistou hru a motivace jednotlivých postav jsou srozumitelné v jediném aspektu: vydělat co nejvíc peněz a přežít. Ve stálém kokainovém opojení se dohadují obchody, na jejichž konec nikdo nevidí - vlastně průměrní zlodějíčkové (přičemž H, Hawk, neboli jestřáb, je ten tvrdší, ale zároveň větší smolař) H a Ray se nevědomky stávají součástí mnohem většího plánu, který je evidentně nad jejich síly. Ironický škleb konečného rozuzlení zanechává spoutaného H a Raye v hotelovém pokoji: Daz, který měl tentokrát velké štěstí, odchází s kokainem i kapsou plnou cestovních pasů.

Autor si hraje s divákovou nejistotou, kdo je vlastně kdo a komu o co jde. Před divákem se rozehrává šachová partie daleko za hranicí zákona, v níž hlavní úlohu mají silné nervy a schopnost vidět o tah dál než soupeř. Jazyk postav (adekvátně vulgární) je velmi stručný a nemetaforický, telegrafické repliky jen tu a tam vystřídá delší monolog. Text má spád a napětí.

Hra byla poprvé uvedena 7. října 2005 v koprodukci divadel The Royal Court a Liverpool Everyman Playhouse v Jerwood Theatre Upstairs v režii Matta Wildea.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz