One Flea Spare

Titul v originále: One Flea Spare

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Drama se odehrává roku 1665 v době morové epidemie v Londýně. Bohatým manželům Snelgraveovým se nepodařilo z města uniknout a nesmí teď za žádnou cenu opustit svůj dům. Jsou uzavřeni ve „zlaté kleci“ za situace po všech směrech zoufalé. Jejich do teď poklidný měšťácký život narušuje příchod dvou vetřelců – v domě se objevuje námořník Bunce a dívka Morse. Padesátníci Snelgraveovi dlouho neudrží masku spořádaného páru, konfrontace s polokriminálním živlem a podivnou křehkou dvanáctiletou dívenkou, kterou navštěvují andělé, ukáže, že manželství dlouhá léta nefunguje: William je typický macho-tyran a Darcy v sedmnácti letech utrpěla popáleniny, kvůli nimž mezi nimi nemají žádný sexuální vztah.

Trvalá přítomnost smrti venku eskaluje vztahy v nesourodé skupině, v níž pochopitelně musí nakonec někdo zemřít – každý ale prochází poznáním a zároveň nabízí divákovi jiný úhel pohledu.

Hra je uvedena mottem z básně Johna Donna Blecha:

Ó, zadrž a s tou blechou nenič přísně tři životy, v nichž víc než sezdáni jsme. Ona je ty i já, je symbol sám, svatební lůžko i svatební chrám; přes hněv tvých rodičů i tvůj jsme cele spojeni v její gagátové cele. Ač ze zvyku mě vraždíš snad, v úvahu musíš sebevraždu brát, smrtelný hřích je vraždit natřikrát.

 

Hra byla poprvé uvedena londýnským divadlem Bush v říjnu 1995. O rok později byla uvedena ve Spojených státech na festivalu Humana Festival of New American Plays a získala cenu Susan Smith Blackburn, cenu asociace Fellowship of Southern Writers Drama a Kesselringovu cenu. V roce 2009 se dostala na repertoár Comédie Francaise (Naomi Wallace je tak po Tennesse Williamsovi druhá autorka amerického původu inscenovaná na této scéně). Česká premiéra proběhla v listopadu 2011 v ostravské Komorní aréně.

Autorka žije napůl v Kentucky a napůl ve Velké Británii, je aktivní bojovnicí za lidská práva v USA i za palestinská práva na středním východě, její hry byly uvedeny v USA, Evropě i na Středním východě; získala za ně nejrůznější ceny. Napsala více než desítku her, sbírku poezie, filmové scénáře.

Česká premiéra proběhla v Komorní scéně Aréna v listopadu 2011.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz