One Last Card Trick

Titul v originále: One Last Card Trick

Autor: Stewart Permutt
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 4

Stewart Permutt (Velká Británie)

ONE LAST CARD TRICK (JEŠTĚ POSLEDNÍ PARTIČKU)

4 ž

komedie

Milá komedie, šperkovaná výrazy v jidiš, o poslední vzpouře tří židovských důchodkyň. Přítelkyně Hetty, Sophie a Magda se léta letoucí scházejí k partičce karet v komunitním centru v místní synagoze. Hetty má progresivní sklerózu a s postupem času si víc a víc plete místa a osoby (což je pro diváka zdrojem zábavy) a Sophie ztrácí zrak. Zato Magda stále vypadá k světu a navíc si jako jediná užívá společenského ruchu a své rodiny, laskavé starostlivosti svého syna (který je ale homosexuál, a to je pro její přítelkyně trochu velké sousto). Trojici doplňuje Loretta, dcera jejich zesnulé kamarádky, sedmačtyřicetiletá stará panna, která kromě podřadné práce a péče o důchodce v synagoze nic a nikoho nemá.

Staré pořádky ale nemají trvat věčně. Pronese se, že synagoga i s pozemkem má být prodána a zbourána. Důchodkyně si nechtějí nechat vzít své vzpomínky a svou jedinou radost, a tak se vloupají do vyklizené budovy a začnou tam kempovat. Jejich akce vzbudí pozornost a získají si určitou podporu veřejnosti. Nejdřív je celá věc stmelí, časem se však začnou hádat mezi sebou a musí čelit také kritice zvenčí. Lorettin potenciální milenec, obstarožní bývalý administrátor synagogy, je přesvědčen, že jejich úsilí je proti zájmům komunity a trvá na tom, aby je Loretta přestala podporovat. Sice ji zpočátku zviklá, ale ona ho nakonec nechá plavat. Byl to sice jediný muž, který se o ni kdy zajímal, ale zjistila, že je to podobný chudák jako ona a místo milenky hledá pomocnici v domácnosti.

Také Magdin syn se na matku zlobí a chce po ní, aby přestala za svými přítelkyněmi do synagogy docházet. Magda se snaží přesvědčit Sophii a Hetty, aby svůj protest vzdaly. Skončí to nenávistnou hádkou, kterou vyprovokuje autoritativní Hetty (a okamžitě na ni také zapomene).

Po několika dnech stále stávkující Hetty a Sophie dostanou zprávu, že Magda, nejmladší a nejsilnější ze všech, zemřela. Vrací se i Loretta a ženy se opět dají do hry, jedna jim však chybí. Uvědomují si, že to je konec jejich protestu. Daly všem dostatečně najevo, že ještě žijí a že si nepřejí ztratit svoje útočiště, ale také, že realitu změnit nemůžou. Rozhodou se dál držet pohromadě a užít si zbytek života.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz