One Man, Two Guvnors

Titul v originále: One Man, Two Guvnors

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 3

Richard Bean (Velká Británie)

SÁM NA DVA ŠÉFY (ONE MAN, TWO GUVNORS)

z angličtiny přeložila Jitka Sloupová

8 m (?), 3 ž

Chcete vědět, proč v roce 1963 zatkli dvakrát během jediného dne beatla Ringo Starra? V bláznivé komedii Richarda Beana, která měla …. Premiéru v londýnském Národním divadle se to jen tak mimochodem dozvíte. Jak název napovídá, jedná se o britskou verzi klasické komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Benátky zde nahradilo letovisko a přístav Brighton, hrdinové mají spíše než k nobilitě blízko ke kriminálnímu polosvětu a píší se bláznivá 60. léta. Díky tomu se i v Brightonu mohou dít podivné věci. Na zásnubách Pauline, dcery Charlieho „Kačera“ Clenche, místního obchodníka s kovošrotem, s Alanem, synem advokáta snícím o kariéře herce, se objeví znenadání Paulinin bývalý nápadník Roscoe, považovaný za mrtvého. Jelikož Paulinin sňatek s Roscoem byl předjednán jako součást vypořádání dluhu, Roscoe se, ačkoli je známo, že je homosexuál, ujímá svých práv a Alan je odmítnut. Roscoe je – jak si znalec Goldoniho dosadí – ve skutečnosti opravdu mrtev a vydává se za něho jeho sestra Rachel. Gangstera Roscoa zabil Rachelin přítel Stanley, oba chtějí utéci do Austrálie, a peníze jim má zaopatřit Paulinino věno. Jsme v šedesátých letech, takže mobily nemohou milencům ulehčit jejich intrikování, ještě horší však je, že Rachel/Roscoe si jako svou „gorilu“ vybrala pouličního muzikanta a komedianta Francise… Tento moderní Truffaldino si samozřejmě padne hned do oka s Clenchovou emancipovanou účetní Dolly a jako vedlejšák si přibere místo asistenta u muže, který se ubytoval ve stejném hostinci – a z něhož se vyklube nebohý „vrah“ Stanley.

Goldonim zkonstruované intriky a slavné scény (včetně oběda o několika chodech simultánně servírovaného pro oba „šéfy“) provádí Francis se suverénní schopností improvizace (chybí ovšem jen málo, aby měla fatální následky v podobě několika vražd a sebevražd), dodává ještě notnou dávku filozofování o sexu a montypythonovského ulítlého humoru. K tomu si Richard Bean ještě s gustem pohrává s mytologií slavných „šedesátek“. Nutno prozradit, že Ringo Starr se do tohoto příběhu zamotal zcela nevinně...

Česká premiéra - divadlo Pod Palmovkou, prosinec 2012.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz