One Minute

Titul v originále: One Minute

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Simon Stephens (Velká Británie)

ONE MINUTE (JEDNA MINUTA)

2 m, 3 ž

Odehrává se v Londýně během roku 2001. Hra není dějová, spíš je to portrét pětičlenné skupiny postav, které spojila jedna událost - zmizení a vražda jedenáctileté dívky. Nejde ovšem o detektivku ani o krimi a nevyřeší se, kdo je vrah; v centru pozornosti nestojí samotné vyšetřování, ale postavy a jejich vztahy (vznik a zánik přátelství mezi svědkyní a barmankou, sympatie mezi policisty a matkou oběti atd.). V centru autorovy pozornosti jsou pak především problémové stránky postav - opakují se témata jako vztah k dětem a význam zaměstnání pro život, neutěšená partnerství a finanční postavení.

Dramatický personál tvoří: ostřílený policista, jeho začínající kolega, matka pohřešované dívky, domnělá svědkyně a barmanka z místa, kde starý policista chodí zapíjet spleen. Každá z postav má navíc svůj monolog, ve kterém jako osamělý chodec prochází Londýnem a popisuje jeho odvrácenou tvář (zápach metra, žebráci, muž plivající na podlahu), což odpovídá její sklíčené náladě. Výsledkem je pak atmosféra silné nostalgie prostupující celým textem.

Hra je formálně dobrá, nepřitahuje ale originalitou. Drží se „konstatujícího" realismu - chybí ozvláštnění a snaha o přesah. Postavy o svých problémech spíš mluví při kávě a čaji, než by je aktuálně prožívaly.

One Minute hodně připomíná scénář televizního filmu „podle skutečné události". Dialogy se rozvíjejí logikou už slyšeného a i jednotlivá témata autor řeší standardně: problém zmizení dítěte zprostředkovává scénou demonstrující zoufalství okradené matky a osobní konflikt mezi policisty řeší nezdůvodněným smířením (mladší uzná kvality staršího a sdělí mu, že sice chtěl požádat o přeložení, ale má ho rád, a tak od svého záměru odstoupil), které klade na závěr hry jako falešný happyend.

Výchozím zdrojem textu byly - podle autorových slov v záhlaví - workshopy herců londýnských skupin Actors Center a Actors Touring Company. Inscenace prvního nastudování měla premiéru v rámci 1. sheffieldské sezóny nové dramatiky v červnu tohoto roku. Prozatím je naplánované turné po Anglii s měsíční zastávkou v Londýně, kde bude k vidění v únoru 2004.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz