Open House

Titul v originále: Open House

Autor: Will Eno
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Will Eno (USA)

OPEN HOUSE (DŮM OTEVŘENÝCH DVEŘÍ)

3 m, 2 ž

tragikomedie

SYN: (Vejde) Jo, utekla. Našel jsem jen tu její hračku a pár chlupů, co se chytly v plotě.

OTEC: A to říká kdo, Sherlock Holmes?

SYN: Já jenom říkám, co jsem viděl.

OTEC: Ne, vážně – já nevím, kdo jste. Jmenujete se Sherlock?

SYN: (Vážně a lehce znepokojeně) Jsem tvůj syn.

OTEC: (Po chvilce) A to za to chceš metál?

Výrazný současný americký dramatik Will Eno (autor úspěšných her Život podle Jonesových, která právě vychází knižně v překladu Pavla Dominika, či Thom Pain – Na motivy ničeho, která byla nominována na Pulitzerovu cenu), se ve hře Dům otevřených dveří (2014) vrací k tématu, které americké drama provází už řadu desetiletí: dysfunkční rodina, dobře známá z her od O'Neilla po Tracyho Lettse, který mimochodem nikoliv náhodou s Enem spolupracuje jako herec. I základní situace zní vysloveně povědomě: umírající otec upoutaný na kolečkové křeslo kdesi v omšelém domku na předměstí tyranizuje svou ženu, bratra, syna i dceru svými výčitkami a krutě výsměšným humorem. Eno ovšem pravidelnou strukturu postupně drolí a znejisťuje: zhruba v polovině hry začnou postavy pod různými záminkami z domu postupně odcházet a jejich představitelé se vzápětí vracejí v nových rolích. Z „dcery“ je Anna, realitní makléřka, která za pomoci právníka přichází dům nabídnout novým zájemcům („strýčkovi“, „matce“ a „synovi“). Když otce odveze sanitka, vrací se i jeho představitel coby Annin právník – a všichni dohromady vytvoří zdání zvláštní idyly, která v dosud chmurném domě léta chyběla a do níž se může šťastně vrátit rodinný pes, který se na počátku hry zaběhl.

Autorova rafinovaná práce s žánrem a jeho proměnou – s průsaky absurdní hry do realistického rodinného dramatu – se pojí s dokonalým zvládnutím výchozího stylu. I v oné narůstající absurditě mají jeho dialogy vždy pevné emocionální ukotvení a zejména dominantní postava otce snese srovnání s velkými rolemi problematických hlav rodin klasického amerického repertoáru. Úspěšnou premiéru měla hra v off-broadwayském Signature Theatre na jaře 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz