Opilí

Titul v originále: Pjanyje

Žánr: tragikomedie
Překladatel: Tereza Krčálová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 6

Ivan Vyrypajev (Rusko)

OPILÍ (PJANYJE)

přeložila Tereza Krčálová

8 m, 6 ž (možnost zdvojení rolí)

Žijeme do dna a doufáme v naplnění.

Současná ruská hra o generaci, která se opila možnostmi natolik, že zapomněla na to, že po každé opilosti přichází vystřízlivění.

Opilý muž se vleče nocí a bez cíle i svým životem. Osud mu na ulici sešle jako pomocnou ruku stejně opilou ženu. Sblíží se do té míry, jakou požitý alkohol umožňuje. Hlavy těžknou, jazyky se rozvazují a oba se shodnou, že existuje věčný život a Bůh. Čím je noc pokročilejší, tím víc dalších opilých „proroků“ se na ulici objevuje. V normálním životě to jsou bankéři a manažeři, modelky a prostitutky: každý obyvatel velkoměsta je zná. Je to jejich úspěch, že se dali na ulici dohromady, jsou to jejich porážky, které je nutí k určitým doznáním. A dohromady tvoří velký sbor, který intonuje osvobozená slova jako nebeské tóny, dokud však působí božský nápoj – a dokud se nezdá, že se mezi nočními ztracenci objevil sám Ježíš.

Hra byla uvedena v únoru 2014 v düsseldorfském Schauspielhausu, u nás měla premiéru v Divadle Disk (Katedra činoherního divadla) v listopadu 2015, v září 2016 hru uvedlo Divadlo v Celetné.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz