Opona nahoru!

Titul v originále: Curtain Up!

Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 5

Peter Quilter (Velká Británie)

OPONA NAHORU! (CURTAIN UP!)

z angličtiny přeložil Pavel Dominik

5 ž

Komedie, která kombinuje oblíbené motivy: divadelní prostředí a rivalitu mezi odlišnými ženami. Bill, majitel delší dobu zavřeného divadla, zemřel a ve své poslední vůli budovu odkázal svým pěti nejbližším ženám: dvacetileté dceři Therese, exmanželce Pam, nové přítelkyni Jackie, své matce Betty a sekretářce Sharon. Každá žena je jiná: mezi Pam a Jackie panuje otevřená nevraživost, Theresa je nadšená, ale trochu nepraktická, Sharon s vzezřením gotické punkerky neustále šokuje, a do toho všeho babička Betty, která je už trochu mimo. Pětice se setkává hned v úvodu ve zdevastovaném foyer a rozhoduje se pokračovat v provozu divadla, „jak by si to Bill přál".

V následujících scénách sledujeme, jak pokračují opravy, ale hlavně získávání peněz na podporu provozu. Snaha vydělat (a postavit divadlo na nohy) vrcholí v poslední třetině, kdy se Therese podaří sehnat na benefiční vystoupení Lizu Minelli (autor nechává ve výběru celebrity a z toho plynoucího hudebního doprovodu inscenátorům naprostou volnost). Hvězda však v den vystoupení odvolává - ženy se ze zoufalství pokusí o podvod, místo Minelli vystoupí maskovaná Pam, která svou roli naprosto nezvládne a ve světle reflektorů se pozvrací. Vracení vstupného je nevyhnutelné...

Na konci je jasné, že víc než o divadlo jde o „tým", toleranci, koexistenci, schopnost odpouštět a pochopit.

I přes poněkud didaktický konec jde o zábavný kus oddechového charakteru s příjemnými rolemi. Hra vznikla v roce 2008 přepracováním původního textu Respecting Your Piers (autorovo první drama), kterou poprvé uvedlo divadlo Gut Reaction Theatre Company v září 1994 v divadle Roses Theatre v Tewkesbury ve Velké Británii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz